| Shaolinu a întrebat:

Am avut o multime de necazuri si probleme. La scoala, la matematica sunt varza, avand doar note mici, in rest ma descurc binisor. Am un examen in fata, am incercat sa meditez, se pare ca m-am stimulat putin si m-am trezit. Am inceput sa lucrez singur la matematica. Ce vroiam sa intreb e, cum sa uit tot ce am avut in spate, toate problemele si grijile, sa renasc! Am inceput sa practic meditarea si sa vad partea buna a vietii. Vreau sa ma duc cat de curand la un curs de buddhism, eu cred ca e calea cea mai buna deoarece ea m-a adus unde sunt acum si la calmul ce il am. Eram un bataus, acum sunt un om al pacii care respecta natura, apa, focul si tot ce provine de la natura. Simt energiile si spiritele. Este buna calea care am ales-o?

Pace!

Răspuns Câştigător
| Stolo a răspuns:

E foarte buna aceasta cale, continua tot asa, purifica'ti spiritul si trupul. Cu ajutorul meditatiei vei deveni un om echilibrat.

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Faptul ca ai gasit o cale eficienta de a-ti rezolva unele probleme, nu inseamna neaparat ca esti pe calea cea buna. Buddha a oferit lumii o cale, Krishna la fel, Mahomed la fel, si toate pot fi mai mult sau mai putin bune, depinde si de cum omul se raporteaza la ele, insa doar Isus a avut curajul sa zica: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal (Dumnezeu) decit prin Mine." si sa nu fie considerat nebun. Buddha a oferit o cale, Isus a spus ca El e calea. Cred ca sesizezi diferenta. Prin buddhism poti rezolva unele probleme din viata ta, insa doar prin Isus poti ajunge cu adevarat la armonie cu Dumnezeu, cu aproapele tau, cu ce e in jurul tau si cu tine insuti cu adevarat.
Faptul ca simti energiile si spiritele nu arata ca esti pe calea cea adevarata, si satanistii simt asta, si sunt pierduti pe veci, arata doar ca ai devenit activ spiritual, ca nu mai esti mort in aceasta privinta, adica ai trecut de la starea de a nu simti nimic din ce se intimpla in jurul tau la a percepe lumea spirituala. Insa de la a fi viu, a reveni la viata la un moment dat, si pina la a merge pe calea pe care trebuie sa o urmezi, e cale lunga. Viu fiind, poti sa o iei in alta directie, cu totul opusa, si asta e la fel de gresit ca si cind erai mort. Unde gasesti calea de urmat, adevarata cale? Desigur, la cel ce a zis ca e El personal calea, la Isus.

| William a răspuns:

''la matematica sunt varza'' nu esti singurul. Treaba ta ce faci, dar budismul nu este calea cea dreapta. Crede-ma ca daca te-ai ruga la Dumnezeu sa te ajute te-ar ajuta.

| Shaolinu explică (pentru William):

Si de ce m-ar ajuta? m-am rugat la el de nenumarate ori de ani intregi si nu m-a ajutat cu nimic!

| Inferno a răspuns:

Bravo tie.

| mihaibrasov a răspuns:

Este buna calea si sper sa reusesti sa mergi inainte. Budismul e o alegere buna, mai buna decat o religie protestanta, dar s-o faci din inima nu din alegerea unei optiuni exotice. Vei descoperi pe langa meditatie si alte practici absolut uimitoare si fascinante. Mult succes!

| OOOLEOOO a răspuns:

Da

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Mai bine invata la matematica in continuare...

| reihiuke a răspuns:

Pot sa te intreb cati ani ai? happy

| unbaiatanonim a răspuns:

In cazul in care incepi sa simti spirite vreau sa te felicit! Te apropii incet dar sigur de schizofrenie.