| Madutzza98 a întrebat:

Luna trecută mi-a venit menstruația in data de 22 Septembrie si luna aceasta din data de 20 pana in momentul de fața am dureri menstruale, sânii tensionați însă fără menstruație... ce ar putea fi?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil insarcinata!

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca totul se datoreaza faptului ca ciclul tau menstrual este NEREGULAT. Menstruatia intarzie sa se produca la data anticipata ori din cauza unor dereglari hormonale sau din cauza existentei unei sarcini. Daca ciclul tau menstrual este de tipul NEREGULAT acest lucru se datoreaza faptului ca glandele tale endocrine functioneaza incorect, acest lucru provoaca dereglari hormonale, care la randul afecteaza lungimea ciclului, deci nu ar trebui sa te ingrijorezi, impacientezi fiindca in acest caz este imposibil sa se determine/prevada cu precizie data urmatoarei menstruatii. Doar in cazul in care ciclul menstrual este de tip REGULAT si menstruatia intarzie mai mult de 7-10 zile devine necesara consultatia ginecologica. O alta cauza a intarzierii se poate datora existentei unei sarcina, dar aceasta ar fi putut lua nastere doar in cazul in care ai fi intretinut contacte sexuale neprotejate dar probabil nu poate fi vorba de asa ceva din moment ce nu ai precizat in intrebare. Existenta simptomelor premenstruale ar trebui sa te linisteasca fiindca nu apar decat in momentul in care de fapt prevestesc iminenta producerii menstruatiei in zilele urmatoare. Multa sanatate!

| Madutzza98 explică:

Este foarte ciudat deoarece simptomele apăreau de obicei cu o zi înainte de am veni menstruația, acum am simptome de 5 zile si tot nu vine

| ScarRz a răspuns:

Asa te simti inainte sa.ti vina