| AnaMariii a întrebat:

M-am gandit sa ma tund pana la umeri sau mai mult, pentru ca am parul foarte despicat + niste suvite decolorate care nu se mai duc. Insa am o problema. Daca o sa ma tund + vopsit va trebuii sa imi indrept parul in fiecare saptamana. Deoarece e cret. Daca as mai dori sa ma intorc la parul meu de acum as mai putea? sau se va arde rau? Poate a-ti patit. Si daca nu, voi ce a-ti face? Fundaaa :*

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Decolorantul distruge total pigmentul firului de par iar vopseaua partial. Daca tu o sa te tunzi si o sa continui sa iti vopsesti parul, sa-l indrepti, va fi nevoie sa il tot tunzi pentru ca o sa se degradeze iar. Cerc vicios.laughing

Am patit si eu asa, mi se pusese mie pata sa incerc mai multe nuante de vopsea, imi intindeam parul des iar dupa un an aveam parul praf. L-am tuns pana la umeri ( il aveam pana la jumatatea spatelui ) si de atunci nu l-am mai vopsit si nici n-am mai folosit placa iar varfurile nu au nici pe dracu dupa un an.laughing

In locul tau as face exact ce am facut eu, l-as tunde si nu l-as mai chinuii cu nimic. Eu am renuntat la balsamuri si masti din comert, mi se pare ca doar degradeaza parul. Folosesc doar sampon si uneori masti naturale cu ulei de masline si cocos.

| GreenVoid a răspuns:

In primul rand daca sunt suvite decolorate se subintelege ca nu se mai duclaughingSi de ce trebuie sa ti l indrepti daca ti faci suvite? Am vazut multe crete cu suvite si nu vad problema.Si da, o sa se arda dar nimic iesit din comun.Iti faci niste masti hidratante si revine la normal.

| AnaMariii explică (pentru GreenVoid):

Daca o sa ma tund si parul e cret. Tu cum crezi ca o sa arat? Ca o oita laughing

| GreenVoid a răspuns (pentru AnaMariii):

E acum depinde cat e de cred, cat de scurt ti l faci si cat volum are. Daca ti l vei face cu spuma si cu difuzorul ai reusi sa i dai o forma "pleostita" si decenta.Sau ai putea merge pana la capat sa te tunzi foarte scurt jos si intr o parte si in cealalta parte sa ti l lasi mai lung si cret.Acuma depinde de gusturi big grin