| Mirceadumb a întrebat:

M-am indragostit de o fata, vorbesc cu ea, dar cred ca ma considera doar cel mai bun prieten si doar din cauza asta vorbeste si imi spune tot ce a facut. ea are prieten, dar nu stiu cum sa ii zic ca imi place de ea.

1 răspuns:
| emignon a răspuns:

Mai degraba ar fi bine sa-i dovediti asta prin actiuni bine-gandite,deoarece faptele conteaza mai mult la o fata decat vorbele. Dar aveti grija,cand timpul vorbelor va veni,sa nu distrugeti prietenia foarte fromoasa,ci sa-i dati sansa sa se dezvolte prin actiuni intelepte si cuvinte frumoase. Prin fapte i-ati putea face de cunoscut ca va place de ea; si nu ma refer la lucruri scumpe,sau la materiale de lux. Nici pe departe.
Dar ii puteti darui suportul,intelegerea,afectiunea,Iubirea,timpul dumneavoastra. De preferat,totul prin fapte. Ati putea accepta faptul ca are un prieten,drept urmare ca a decis ceva diferit cu privire la viata ei, si acum singura posibilitate pentru dumneavoastra e sa-i acceptati cel mai frumos dar pe care vi l-a facut, si anume prietenia deosebit de frumoasa? Asta ar fi solutia cea mai realista in ce va priveste pe dumneavoastra. -Parerea mea-
Insa, daca doriti sa-i transmiteti ca va place persoana ei si ca ii apreciati prietenia, faptele sunt mislocul de comunicare cel mai bun.