| RazVanBoss a întrebat:

M-am inscris la Stiinte ale Naturii si as vrea sa va intreb daca este greu? cu matematica ma descurc bine, cu romana la fel, insa la chimie si fizica nu chiar asa de bine cu toate ca in generala am avut media 10.

In concluzie e grea chimia si fizica?

Răspuns Câştigător
| znstr a răspuns:

Eu sunt intr-a XI-a la profil de stiinte ale naturii si pot sa spun ca in a IX-a la fizica a fost mai complicat (ce-i drept nici eu nu m-am preocupat prea mult de materie), formulele erau alandala, materia era destul de complicata si mi se parea asa doar pentru ca am avut o profesoara care preda 4-5 pagini/ora iar problemele le rezolva tot ea, fara ca noi sa le intelegem. Cu chimia am stat bine, nu a fost complicata mai deloc, asta daca incepi s-o intelegi. Daca nu nimeresti lectiile, sa le intelegi pe fiecare in parte, poti sa-ti iei adio de la note de la 8 in sus; la mine la sfarsitul semestrului se dadeau de lucrat timp de 1-2 saptamani niste portofolii + ceva in powerpoint despre un subiect anume, pe grupe, si se dadeau note. Matematica o sa faci cam 4 ore pe saptamana, iar romana vreo 3 (daca nu ma insel). Mie nu mi se pare complicat profilul, insa BAC-ul o sa-l dai la matematica si romana, iar la alegere, biologie, chimie sau fizica. (iti recomand biologia, cel putin in a X-a a mers foarte bine materia, lucruri practice, legate de corpul omenesc, care le intelegi foarte usor). Bafta in noul an scolar, pa pa!