| AndreeaNustiu a întrebat:

M-am mutata de o luna in alt oras.
Toata ziua stau in casa,nu am prieteni,nu am cu cine sa ies afara,deabaea daca ies intr-un parc cu matusa mea si varul meu afara nici atunci,nu am prieteni si nici nu stiu unde sa mii fac, la scoala colegii sunt fitosi in treaba lor, cu 2 fete si nu vreau prieteni din astea care sa ma barfeasca pe la spate,cateodata ma uit pe geam si vad altii copii care ies afara cu rolele cu bicicleta cu prietenii,si pur si simpu innebunesc,toata ziua stau in casa la pc si tv, doar durmul de la scoala si inapoi si dupa cumparaturi cat ies afara.
Intrebarea mea e, cum as putea sa-mi fac prieteni noi?

2 răspunsuri:
| Saskesai a răspuns:

Cand vezi un grup de copii sau adolescenti (depinde ce varsta ai), te duci si spui '' Buna, sunt noua pe aici si nu am nici un prieten, ati vrea sa imi fiti prieteni? '' Daca nu accepta incerci la alte grupuri, faza este sa ai tupeu sa le zici sa nu pari timida! Mult succes! :*

| AndreeaNustiu explică (pentru Saskesai):

Asta e problema sunt foarte foarte timida.De exemplu in ore, daca vreau sa citesc sau sa ies la tabla nu ridic mana de timiditate, sau cand vad pe stada un grup de adolescenti pur si simpu ma feresc de ei, nu stiu ce e cu mine de sunt asa timida.