| RorySan a întrebat:

M-am saturat de aceasta lume rea si plina de ura...crying
Daca iubesti o persoana, de ce vrei sa o desparti de persoana pe care ea il iubeste?

27 răspunsuri:
| timiHash a răspuns:

Invidie sau gelozie.

| Violleta2022 a răspuns:

Fii mai explicita ca nu inteleg!
Uite declaratia ta aici:
"acum 11 ore | Shiirayuki explică (pentru Florentina9210):
Pe acea persoana care am spus ca vrea sa departa acel cuplu(adica pe mine) il cunosc de mai bine de 16 ani el a fost imbecilul ca nu a stiu sa ma pretuiasca, e vina lui acum totul e prea tarziu dar am vazut ca dragostea adevarat trece peste orice obstacul pus in calea vvietii"

Deci, tu vrei sa departi un cuplu?
Dupa cum ai mentionat tu in mesaj, reidse ca tu vrei sa desparti un cuplu. Uite aici: "...pe acel cuplu" si in paranteza ai pus "(adica pe mine)". Cum tu singura nu poti sa fii un cuplu, baniuiesc ca tu esti de fapt cea care vrea sa desparta un acel cuplu, asa-i? Ce motive ai in cazul de fata?

| RorySan explică (pentru Violleta2022):

Imi pare rau ca nu am explicat cum trebuie
eu sunt cu un baiat..si fostul meu prieten vrea..incearca sa ne desparta
asta am vrut sa reiese din ceea ce am spus

| anonimg a răspuns:

Daca iubim pe cineva si persoana iubita pleaca de langa noi, chiar daca ne intristam trebuie sa-i respectam alegerea.
De asemenea trebuie sa vedem daca o parte din vina trebuie sa fie si la noi. Daca da, ca am gresit mult sau putin atunci trebuie sa respectam alegerea celui/celei care ne-a parasit, deoarece unele persoane pot sa accepte(mai mult sau mai putin) un defect al nostru, iar altele sa nu accepte deloc acel defect.

Daca cineva ii place sa desparta relatiile, atunci persoana aceasta trebuie sa ii se faca cunoscut ca in relatia pe care o va avea nu va putea fi fericita. Si lucrul acesta trebuie sa il stie si cel ce te-a parasit(sau vrea sa o faca).

| OldSoul a răspuns:

Asta-i viata ce sa faci...
Speram sa ne gasim alaturi o persoana la fel ca noi si sa incercam sa schimbam ceva in bine in aceasta lume cruda in care traim.

| RorySan explică (pentru OldSoul):

Unele persoane sunt atat de rele si fara inima
tot o viata avem
ce avea daca am fi trait in pace si liniste
... fara certuri, batai etc

| OldSoul a răspuns (pentru RorySan):

Asta este adevarul, au existat mereu persoane rele si probabil vor exista si de acum in colo, asta este, speram doar sa scada numarul lor, poate... cine stie, nepotii nostri vor trai intr-o lume mai buna, dar nu cred.

| RorySan explică (pentru OldSoul):

Mda...dar ai dreptate.dar si orice e posibul..nimeni nu stiu cum este viitorul si cum ne este el rezervat noua

| OldSoul a răspuns (pentru RorySan):

Da, dar viata acum ceva timp era mult mai simpla, nu prea aveai de ce sa fii invidios pe celalalt, dar in schimb acum, totul e ca o cursa.
Oricum, as vrea sa ai dreptate.

| RorySan explică (pentru OldSoul):

Mereu mi-am spus..de ce atata ura..pentru ce..pentru niste bani..pt hartii.dar intr-adevar... fara ei in aceasta lume nu poti face nimic
de am fi cu totii buni.indiferent de persoana...sa fim toti egali.dar slabe sanse pentru acest fel de lume

mereu va exista ura si invidia, mereu ele vor dobandi spre intreg mapamondul

| OldSoul a răspuns (pentru RorySan):

Lumea e prea egoista in ziua de azi.

| danay72 a răspuns:

Din cauza invidiei, dar dacă persoana te iubește nu tine cont de părerile altora. Important e sa aveți încredere unul în altul, o comunicare sincera și deschisa și asa iubirea nu moare niciodată. Oricum, încearcă sa învingi răul prin bine, prin comportament vei demonstra cine ești, indiferent de afirmațiile altora.

| Florentina9210 a răspuns:

Din cauza invidiei si a prostiei de care ''sufera'' respectivul. Si mai poate fi si din cauza ca el nu a fost in stare sa o multumeasca intr-un fel sau altul.
Sa ii ia dracu pe acesti imbecili care vor sa strice un cuplu.

| RorySan explică (pentru Florentina9210):

Pe acea persoana care am spus ca vrea sa departa acel cuplu(adica pe mine)
il cunosc de mai bine de 16 ani
el a fost imbecilul ca nu a stiu sa ma pretuiasca, e vina lui
acum totul e prea tarziu
dar am vazut ca dragostea adevarat trece peste orice obstacul pus in calea vvietii

| Florentina9210 a răspuns (pentru RorySan):

Eu cu iubitul meu am avut parte doar de profitori. Nu au stiut sa ne pretuiasca si acum ne-au pierdut. Ce a fost nu va mai fi! Si sa stii si tu un lucru: Nu te intoarce intr-un loc unde ti-ai pierdut fericirea. Viata merge inainte.

| RorySan explică (pentru Florentina9210):

Asa este.Ai foarte mare dreptate.
De curiozitate.Crezi in destin?

| Florentina9210 a răspuns (pentru RorySan):

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lumea e plina de gelozie si ura, nimeni nu te ajuta si/ sau iti face un bine doar gandindu'-se la sine, din ce ai zis acolo am observat ca esti o fire prea sensibila pentru o lume asa aspra! crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti s-a intamplat ceva rau si imediat dai vina pe restul lumii, dar sa stii ca nu toti poarta pica, sunt invidiosi sau gelosi.
Nu vrei sa te si sinucizi?
Mereu va exista o persoana care sa iti vrea raul chiar daca tu probabil nu i-ai facut nimic si doar existenta ta este de ajuns.

| RorySan explică (pentru anonim_4396):

Am trecut prin foarte multe...mereu m-am ridicat si am vazut ce fel sunt maj persoanelor.
Nici nu ma gandesc sa ma sinucid.
Doar spuneam
Mereu foarte multe persoane mi-au vrut si inca imi mai vor raul si intotdeauna au vrut sa ma vada ca sufar
DAR NU SUNT ASA.
daca as fi fost o fire sensibila nu cred ca as fi rezistat la atatea
dar..acum am vrut sa pun aceatsa intrebare
sa aud parerea voastra

| anonim_4396 a răspuns (pentru RorySan):

Daca ai multi asa zisi hatteri inseamna ca reprezinti o amenintare pentru ei. Unora le e frica ca vei ajunge mai sus decat ei si de aia te impiedica in a face anumite lucruri special pentru ca vor sti ca vei suferi la un moment dat si ca nu le vei putea tine fata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RorySan):

Oricat de buna sau rea esti mereu vor fi persoane care te vor ura /iti vor purta pica cu toate ca tu nu le-ai facut nimic.

| RorySan explică (pentru anonim_4396):

Mereu foarte multa lume mi-a facut rau
Dar niciodata nu l-am intors inapoi..mereu fac bine. poate vor invata si ei ceva din asta
nu eu sunt cea care trebuie sa ii pedepdesc
ei vor vedea singuri ca la un momendat gresesc

| RorySan explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult pentru tot!
Si da, am vazut ca daca este iubire si incredere nimic nu ne poate desparti. ^^

| anonim_4396 a răspuns (pentru RorySan):

Cu placere!

| presus a răspuns:

De placere.

| andreeatudor a răspuns:

Buna seara, si eu am trecut prin multe chestii, poate fi din gelozie sau razbunare.