| Dreamin a întrebat:

M-am saturat straight face sad ...nu may suport pe nimeni. Puteam spune ca am cei mai buni prieteni d p pamnat=sau schimbat lucrurile(aproape ma exclud pe mine prefer sa nu mai ies cu ele cand vad ca se comporta d parca nu as fii straight face ). Simnteam ca am tot c vreau=acum simt ca nu am nici pe jumate.Ma simnteam iubita de toti din jur=akumMa cert cu toti (aveam o gradea persoane dragi cu care ma intelegeam super, vorbeam mereu cu ele ieseam acum nici macar sms nu mai dau.Si alea ma exculd.oh go on). Toate imi merg prost(scoala, familie, prieteni, m-am vopsit si mi-am strikt parul si. mi sta oribil). Simnt ca numai rezist.Credeam ca e o perioada trecatore ca o sa am si zile mai bune da de unde ca pe zi c trece e mai rau crying... offf simt ca numai pot

Răspuns Câştigător
| CatMeadow a răspuns:

Buna! Si eu sunt in aceeasi situatie. Stiu cum e dar cu timpul o sa treaca. E adevarat este o perioada a adolescentei, in care descoperi cu adevarat cine esti (te formezi) si descoperi cine sunt ei.(asazisii prieteni). E greu. Nimeni nu a spus ca e usor. Asta e viata. Are urcusuri si coborasuri. Cum induram? Cu vointa, cu ambtie. Ai picat? Te ridici te scuturi si-ti continui drumul.
Zambeti! Rasul si zambitul sunt un medicament extraordinar. Stiai ca pot vindeca inima? Acum venind vorba de cuvantul prieten, sa nu cumva sa faci greseala sa spui ca este sinonimul cuvantului amic. Amicul este amic. Amicii sunt multi! Prieten este unul in viata. Hai 2. 3? Imposibil. Prietenia de regula nu exista. Nu trebuie sa pui suflet in tot.
Pritenul nu este acela care te face sa te simti mai bine atunci cand plangi el plange cu tine! Iti simte durerea. Aceasta legatura dintre 2 persoane. Dintre 2 suflete, 2 degete de la o mana.  este doar o poveste. Dar asta nu trebuie sa te afecteze...in viata asta totusi nu esti singur. Ai familie si ai amici/ daca nu sunt prieteni asta nu te opreste sa nu iesi cu ei. Daca te-ai certat cu ei? Daca te-au respins, inseamna ca nu le place ceva in comportamentul tau sau ca te cred superioara si fac tot posibilul sa se urce cu o treapta mai sus de cat tine, chiar si scara prostiei. Poti sa-ti gasesti alti prieteni. In alte grupuri. Ai un hobby? Dans? Pictura? Mate? Stiu eu. du-te la un cerc, un grup. Sunt singura ca acei oameni care au aceleasi pasiuni ca si tine te vor intelege. Apropo de hobby. Hobby este ceva ce-ti place ce te simti bine cand il faci. Din moment ce-ti place un lucru rezulta ca esti talentat la asa ceva. Ei bine nu-ti irosiii talentul. Daruieste-te lui. Pune pasiune in ceea ce faci. Eu de exemplu cand dansez ma simt super. Pt ca sunt intr-o lume a mea. stii dc? Pt ca nu gandesc. Nu0mi trece prin minte absolut nimic. Sunt complet relaxata, uit de toate grijile.
Stii cand ai scris sus ca nimeni nu te intelege nici macar familia? intotdeauna exista cineva care te va intelege. Intotdeauna exista acea fiinta care te iubeste dar, noi nu-i dam deloc importanta si nunteleg de ce? Tiai dorit sa fii ascultata si iubita sa simti ca acea fiinta te iubeste cu adevarat si vrei sa ai senzatia aia de bucurie? Ei bine. Spunemi mie ce poate fi mai frumos decat sa iei in brate, sa mangai, sa pupi un ghemotoc mic, delicat, pufos si cald care. TE IUBESTE NECONDITIONAT! Zambesti acum? Am drepte ei bine asa sa fii de acum incolo. Zambareata
Muzica este si terapie de suflet asc piesa asta de pe fundalul siteuluihttp://www.intelepciune.ro/......tenie.html si citeste cu ocazia asta si proverbele te vor ajuta. Inchide ochii si doar simte muzica! Iti recomand cantecul smile de la michael jackson. Daca vei intelege ce spune ii vei da dreptate numai bune. foarte bune. Mult noroc si succes! apropo spune-i cal iubeti (animalului tau de casa el intelege)

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Dreamin explică:

Multumesc. aveam nev oie de incurajari:*
am sa dau funda cand o sa mearga ptk nu-mi arata fundamomentan.
si povestea cu pritenele oh go on.noi eram 3 fete din cls a 6 care neam inteles super bine faceam tot impreuna. Din cauza la un baiat s-a creat o distanta intre noi. de atunci nimic nu mai e la fel.
in seara asta am vorbit cu ele.si le-am zis c ma derajeaza.sau suparat astea da pretene oh go on cel mai mult ma afecteaza ca inainte aveam persoane care sa ma incurajeze sa mrg mai departe orice ar fi acum am pierdut acele pers. sau schimbat sad

| CatMeadow a răspuns:

BE strong!

| Just4Joker a răspuns:

Asta-i viata. Stii, era o vorba : "Prietenii ti-i poti alege,dar familia nu" (Ma rog,ceva de genu') Deci ai grija ce prieteni ai. Nu meriti sa suferi pentru ei... Asta-i viata, da-i dreacu', trec toate happy

| daniEL88 a răspuns:

Care e intrebarea? nu vad niciuna.insa viata e frumoasa, de ti se pare grea si urata schimba-ti ochelarii. si apropo: beStrong

| Shane_1763 a răspuns:

Solutia consta in nick-ul tau, adica : Be Strong. Ceea ce nu te ucide, te intareste. Viata ne joaca feste tuturor din cand in cand.
Cat despre prieteni: se spune ca prietenii la nevoie se cunosc. Daca acum cand ai nevoie de ei, nu ti-e alaturi niciunul, asta spune multe despre ei, de ce ai avea nevoie de ei atunci cand iti va fi mai bine? big grin
Eventual intreaba-i pe cei in care mai ai vreo urma de incredere, cu ce ai gresit si ce te sfatuiesc ei. Daca nu merge asa, schimba-i.

Faptul ca nu primesti macar un sms, denota faptul ca ei sunt preocupati de altceva (sau altcineva), nu neaparat ca te evita sau te 'exclud', iar tu ca si o buna prietena ar trebui sa intelegi asta. Poate fi si trecator.
Am cautat un citat zilele trecute si am dat peste ceva la care nu m-am asteptat. Citatul suna asa: "Cine cauta sa fie pe placul tuturor, nu trebuie sa fie pe placul nimanui"-de Jean Jacques Rousseau. Adica nu te stradui, fii originala.
Poate singuratatea asta in care te-ai trezit, e o ocazie excelenta sa faci niste introspective. E doar un alt mod de a vedea lucrurile.

happy