| agoodvampire a întrebat:

Am o problema care mi se pare destul de grava. Cand gresesc persoanelor dragi pur si simplu vreau din toata inima sa le cer iertare fata in fata dar nu reusesc. Cand cineva imi zice ca am gresit nu zic nici ca e adevarat nici ca nu e adevarat pur si simplu tac si nu pot sa zic nimic. Acum de exemplu i-am gresit fostului prieten. El este un baiat extraordinar, intelegator si toate cele si ne-am despartit mai demult din cauza distantei. Ma rog, irelevant asta. Noi inca ne intelegeam foarte bine chiar si dupa despartire imi zicea orice iar eu la fel. Eu intotdeauna cand ma deranja ceva la el nu ii spuneam pentru ca imi era frica sa nu il pierd sa nu se supere si sa nu ne mai intelegem si ii ziceam prietenei mele cu care ma inteleg bine. Ma rog nu stiu cum face si afla intotdeauna daca zic ceva de el prietenei mele sau altei persoane si asta il deranja. Si azi ne-am intalnit si nu stiu ce vorbeam si am ajuns la subiectul asta zicea gen : ca s-a saturat ca toti il vorbesc pe la spate si cumva a ajuns la mine si m-a lovit unde ma doare mai tare. Nu imi reprosa direct ci facea din asta ca o gluma serioasa si eu ma simteam prost. Spunea ca nu este suparat si eu chiar vroiam sa intervin spunandu-i ca imi pare rau dar nu stiu ma luau asa niste emotii si pur si simplu taceam nu puteam sa zic nimic. Si acum ma simt foarte prost si i-am lasat un mesaj pe mess explicandu-i tot. In fine... vreau cat mai multe sfaturi. Dau si funda si vot sad!

1 răspuns:
| SabinaB a răspuns:

Daca de exemplu ii gresesti unei prietene si iti spune sa aia gresit fata in fata, ia-o in brate si spune-i usor la ureche "imi pare rau" sau ce simti atunci ca trebuie sa ii spui. Cand te mai intalnesti cu fostul prieten incearca sa iti iei inima in dinti si sa ii spui adevarul in fata despre orice te deranjeaza sau orice alt ceva, crede-ma e mai bine asa am patiti si eu la fel ca tine... Bafta, sper sa te impaci cu fostul si sa devina actualul pentru ca daca inca comunicati si va simtiti bine unul langa celelalt er fi pacat sa fiti doar simpli prieteni...