| Bianca777 a întrebat:

M-am saturat sa-i vad pe a mei suparati. Se cearta din 3 in 3 zile,in fiecare saptamana. Stiu ca in fiecare familie exista certuri,dar eu nu-i mai inteleg,o zi sunt bine,urmatoarea iarasi acelasi lucru. Pana si azi e la fel. De azi dimineata o tot aud pe mama plangand si trantind usile si cand merg la ea nu vrea sa vorbeasca cu mine. Stiu ca sunt egoista ca spun asta,dar vad de multe ori cand mergem la rude ca ei sunt fericiti si ma gandesc ca as vrea sa fie asa si ai mei. Mi-e teama sa merg cu ei la prieteni sau in diferite locuri deoarece stiu ca urmatoarea zi vor fi nervosi,suparati,asa ca prefer sa stau singura. Stiu ca nu prea aveti cu ce sa ma ajutati,dar trebuia sa vorbesc cu cineva,simt ca nu mai pot, nu mai vreau stilul asta de viata, vreau sa fiu fericita.

8 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

N-are sens să-i invidiezi pe alții, că nu știi cum e în realitate viața lor. Mulți dau impresia de armonie și echilibru în cuplu când sunt în public chiar dacă în realitate nu se înțeleg fiindcă sunt genul cărora le pasă de aparențe. Chiar dacă n-ar fi fost chestia cu certurile, oricum ți-ar fi fost jenă cu ei în fața prietenilor, e tipic adolescenților să se rușineze cu părinții lor și să-i găsească pe părinții altora cool/ideali, ni s-a întâmplat tuturor asta.
Poți încerca să discuți cu ei, fie împreună, fie separat și să le spui că certurile lor te sfâșie pe dinăuntru și îți afectează rezultatele școlare deși nu cred că vei rezolva ceva, nu vor înceta scandalul până nu vor dspărea motivele pentru care nu se înțeleg.
Ori poți încerca să-i ignori și să-ți vezi de ale tale, înțelegând că nu e vina ta și nu ai ce face până nu devii independentă ca să poți pleca de acolo.

| Bianca777 explică (pentru Raven):

Nu imi afecteaza rezultatele scolare, dar cand iubesti pe cineva nu poti pur su simplu sa ignori

| Raven a răspuns (pentru Bianca777):

Eu n-am zis că-ți afectează, am zis să le spui lor asta, că poate se vor simți vinovați și vor evita să se mai certe măcar când ești tu acolo.
Nici părinții mei nu se înțelegeau perfect dar niciodată n-au făcut scandal cu noi de față.

| Andreeush a răspuns:

Îmi pare rău de situația în care te afli.
Nu te gândi la alții.
Cum ai zis și tu, în fiecare familie sunt certuri.
Tu crezi că rudele tale nu se mai ceartă din când în când?
Doar că nu o să îi vezi certându-se când te duci tu în vizită.
Încearcă să îi ignori, poate o să realizeze și ei că nu e bine ce fac.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Îmi pare rău că treci prin asta. Câți ani ai?

| Bianca777 explică (pentru supadeceapa):

| supadeceapa a răspuns (pentru Bianca777):

Ce micuță sad. Bagă-ți căștile în urechi, citește sau uită-te la un film și ignoră-i cât de mult poți când se ceartă. Ei trăiesc o dramă acum și nu ai cum să-i ajuți, poți eventual să discuți cu ei când nu se află într-un conflict și sunt liniștiți...

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!