| anonim_4396 a întrebat:

M-i s-a umflat ochiul de 3 zile si se tot umfla in continuare... tata zice ca e ulcior si ca o sa se faca un cos mare. Sunt ingrozita de ce se intampla. Peste cateva zile trebuie sa plec la niste prieteni si nu o sa mai pot merge din cauza lui. Ajutati`ma si spuneti-mi ce sa fac... MULTUMESC!

11 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Pune 2 linguri la frigider 10 minute. Dupa aceea puneti-le pe ochi.Stai asa pana se incalzesc lingurile. Fa-ti un ceai din albastrele si pune 2 bucatele imbibate pe ochi (sa fie calde-nu fierbinti). Astea sunt niste remedii foarte bune.

| Antrax a răspuns:

Si mie mi s-a umflat si am fost la medit si mi-a dat TobraDex sau daca e numa ulcior atunci ia Kanamicina sulfat 1%

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Mai bine du-te la doctor.
nu sta asa dupa aia sa nu fie mai rau.

| cristina_4037 a răspuns:

Oftalmologul este cel mai indicat. Se poate sa fie urcior, penstru asta s-ar putea sa iti dea o alifie si iti trece sau niste picaturi. Nu te ustura, sa urciorul de obicei doare. Sau poate e de la curent...winking Pup...ai grija de sanatatea ta :*>big grin

| adinescu a răspuns:

Si eu stiu faza cu lingura numai ca trebuie sa fie de lemn si putin incalzita la flacara aragazului dupa care pui p ulcior garantez ca trece.vezi sa nu fie foarte incalzita

| bluerose a răspuns:

Compresele cu ceai de musetel sunt bune dar mai bine te duci la oftalmolog.

| dianka_4861 a răspuns:

Mie mia ajutat foarte mult asta: iei o lingura de lemn si coda ei o pui si o incalzesti la foc la aragaz dar nu tare si o presezi cu ea pest ulcior ai geija sa nu atingi pupila... spala-te cu pip stiu ca e neplacut dar ajuta si musetelul sigur asa iti trece in 2 zile... l mine s-a umflat pana la gura si in 2 zile mi-a trecut cu linngura si cu pipili succes

| dragosh a răspuns:

Nasol sa ai un far in ceatalaughing. Pune compresie cu cuburi de gheata;

| kathessa a răspuns:

Du-te la doctor. Babeste se pune coda de la lingura de lemn (virful) incalzit in foc, cit il suporti de cald. Dar sa te ajute cineva...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e nevoie sa mergi la oftalmolog pentru un simplu` ulcior.Eu am mers la medicul de familie pentru ca eram speriatalaughinglaughing. Si mi-a zis o crema, du`te la farmacie si cere`i o crema pentru ulcior, costa vreao 5 lei, te dai cu ea de vreo` 2 ori pe zi, si te`ai scapat de el in vreo 3 zile!

:*:*

| Alberto_3830 a răspuns:

TOBRADEX unguent de la farmacie.