| DrakuleJack a întrebat:

Ma adresez fanilor de paranormal si magie.As vrea sa stiu daca steaua cu cinci colturi chiar este protectoare ma refer la stea nu la pentagrama care stiu ce semnifica(capul diavolului). Sunt foarte curios de asta si inca o intrebare as dori sa stiu mai multe despre lumea paranormala(stiu destul de multe dar imi doresc sa stiu mai mult de atat).

1 răspuns:
| JustSolutions a răspuns:

Dupa cum stii probabil cele 5 colturi reprezinta : spirit apa foc pamant aer ei bine eu nu inteleg care este diferenta dintre pentagrama si steaua in 5 colturi eu cred ca este unul si acelasi lucru iar pentru pentagrama am gasit ca Pentagrama este una dintre cele mai puternice şi persistente simboluri magice din istoria omenirii, fiind importantă pentru multe dintre culturile străvechi, de la cea Maiaşă din America Latină, la cea Indiană, Chineză, şi Egipteană. Au fost găsite inscripţionate pe zidurile peşterilor Neolitice şi în desenele Babiloniene, unde este marcat simbolul planetei Venus, în mişcarea sa, considerat de fapt simbolul secret al zeiţei Ishtar.

Scripturile, în special Ebraice, sunt abundente cu referinţe la pentagrame. de altfel oamenii le desenau pe stanci crezand ca sunt posesoare de puteri spirituale pozitive