| didi2802 a întrebat:

Ce semnifica pentagrama cu o stea cu 5 colturi intr-un cerc?

Răspuns Câştigător
| Furnicutza a răspuns:

În esență, pentagrama este un simbol religios păgân. În zilele noastre, termenul „păgân" a devenit aproape sinonim cu divinizarea diavolului – o eroare gravă. Cuvântul provine, de fapt, din latinescul paganus, care înseamnă locuitor al zonelor rurale. „Păgânii" erau, de fapt, țăranii needucați, care practicau vechea religie întâlnită la țară: a venerării naturii. Atât de mare era teama Bisericii de cei care locuiau în villes (fr. – oraș; casă de la țară), încât banalul termen „sătean" - vilain – a ajuns să definească un suflet păcătos.

Pentagrama este un simbol precreștin asociat cu venerarea naturii. Anticii considerau că lumea are două componente – cea masculină și cea feminină. Zeii și zeițele lor colaborau pentru a menține echilibrul de forțe. Yin și Yang. Când masculinul și femininul se aflau în echilibru, în lume domnea armonia; dezechilibrul lor ducea la haos. Pentagrama este reprezentativă pentru componenta feminină a tuturor lucrurilor – un concept pe care istoricii religiei îl numesc „femininul sacru" sau „Zeița". În sensul său de bază, pentagrama o simbolizează pe Venus, zeița iubirii sexuale și a frumuseții.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu ca este semnul lui Venus, parca. Semnul satanistilor nu este o cruce intoarsa? thinking

| zozoMik a răspuns:

Buna...
Uite cam cestiu eu despre ea:
Pentagrama este o reprezentare pentru Sirius, simbol al satanismului, aceasta fiind folosita de satanisti in ritualurile,''de coborare a Regelui Satanei in manifestarea terestra".
Mda...ciudat..ma cam sperielaughing.
Sper ca ai aflat ceva nou si ca te-am putut ajuta:X

| CopilașTembel a răspuns:

Necuratul(Satana).

| lollellil a răspuns:

Pentagrama dreapta (normala) era folosita ca un simbol religios alaturi de cruce semnificand cele 5 rani ale lui Iisus in sec. XVII ....pe parcurs s-a renintat la ea...insa pentagrama dreapta nu are nici o treba cu paganismul. cea intoarsa infatiseaza diavolul aceasta reprezentand tot cea ce a scris Furnicutza astfel, asemeni crucii, pentagrama dreapta infatiseaza binele, protectia, pe cand cea inversa - raul, diavolul

| David_Popovici_1997 a răspuns:

Oameni buni, va rog, intelegeti odata, pentagrama satanista este asa:un varf in jos si doua in sus. dar pentagrama cu doua varfuri in jos si un varf in sus reprezinta protectia fata de energiile negative

http://www.astrotext.ro/......marului-5/

http://www.samaelaunweor.ro/......lturi.html

| Puchianu_Andrei_1987 a răspuns:

Dacă e intoarsa cu capul in jos ar fi o problema. Zice cineva mai jos. Ca ar intra capul unui țap in ea practic. La fel ca si cu frucea. Asa e cum ai zis că dacă e intoarsa

| CelthicArkane a răspuns:

Pentagrama cu vârful în jos simbolizează energia de sus care intră prin chakra coroanei. Fulgerul satanic îl simbolizează pe Satan ca Adevăratul nostru Zeu Creator. Fulgerul este forța vitală – bioelectricitatea. Toate simbolurile cu vârful în jos întâlnite în Satanism, reprezintă energia de sus care descinde, dă viață și împuternicește sufletul uman.

| Ionut_Antohi_1991 a răspuns:

Prietene pentagrama cinstelara era folosita pentru a alunga diavolii si relele mai mult cuvintele din centrul ei sunt sigiliile fara sigilii acea pentagrama nu ar fi decat un fier primul semn de se. Este sigiliul lui poseidon, a duoa sin nv.este sigiliul atenei si asa mai departe pentagrama tristelara este pentagrama lui satan deoarece avea 4 sigilii si era confectionata din argila dupa ce intra in posesia ei oamenii aveau bani si nu observau ca familiile li se destrama din cauza ciumei voleriei si asa mai departe

| Ionut_Antohi_1991 a răspuns:

Primii Crestini au facut legatura intre cele cinci colturi ale Pentagramei cu cele cinci baghete ale lui Iisus si a fost folosita ca un simbol al adevarului si a fost vazuta ca o creatia a Domnului insusi pana in Evul Mediu. Totusi simbolul era mai putin folosit in Sfanta Cruce, care a fost simbolul suferintei intregii omeniri.