| UltraLex a întrebat:

Pentagrama steaua cu cinci colturi (capcana diavolului din supernatural) este un sinbol al raului sau al binelui?

http://1.bp.blogspot.com/......agrama.jpg

Răspuns Câştigător
| Zamolxe777 a răspuns:

Pentagrama are diferite denumiri.In masonerie se mai numeste si steaua inflacarata, de deasupra altarului din loja calfelor si reprezinta un dublu simbol:geniul uman si focul sacru.Steaua ca simbol ezoteric, o gasim in toate culturile lumii.Imaginea simbol al lui Iisus Hristos, dupa cum scrie in apocalipsa, este steaua inflacarata a diminetii.Mai este numita si pentagrama magica, cand este cu varful in sus, semnifica magia alba, cand se afla cu varful in jos, semnifica magia neagra.Mai este numita si pentaclu, care a fost folosit ca simbol al ordinului pitagoreic, semnul zeitei Hygia.Pentru pitagora si discipolii sai, pentagrama era un simbol al armoniei intre trup si suflet.Mai aparea frecvent pe amuletele abraxas, din antichitate, configurand puterea ezoterica de a apara sufletul de demoni.In iconografia crestinta ea simbolizeaza cele 5 rani ale lui Hristos, in timpul rastignirii.In mormintele egiptene, cerul era simbolizat prin pentagrama.In picturile rupestre, din zonele alpine, are o simbolistica apotropaica.Anticii o considerau ca simbol al drumului catre perfectiune.Te-ai convins?

| suffarstar a răspuns (pentru Zamolxe777):

Oreste,tu esti?hee hee

| Zamolxe777 a răspuns (pentru suffarstar):

laughing) big grin big grin

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Zamolxe777):

M-ai convins si pe mine! Ma bag si eu! Dar de Hexagrama?
Fa si aici o dizertatie te rog! Steagurile comuniste si americane au pentagrama. Mai sunt unii care folosesc hexagrama. Cum explici? Ca vad ca te pricepi.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Zamolxe777):

Mai pe romaneste, este figura stilizata a unui om fara sex. Daca e cum zici tu, cu varful in sus...ma rog cu un varf.Nu cumva hexagrama are si sex?

| Zamolxe777 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Imi pare rau, despre hexagrama nu cunosc asa de multe!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Zamolxe777):

Sunt 2 triunghiuri echilaterale suprapuse echivalent.Eram curios caci este emblema evreilor.

| Zamolxe777 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu este numai emblema evreilor laughingStiai ca in muntii Bucegi a existat o pestera in care s-au gasit hexagrame care datau de 6000 de ani? Din pacate s-a construit o manastire peste... Iarasi hexagrama este simbol teozofic si simbol al multor alte religii: crestinism, islam, hinduism etc.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Zamolxe777):

Voila! E folosit simbolul si de vrajitoare.

18 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

E un simbol al binelui asa cum e in desenul tau si al raului rasturnata.

| danay72 a răspuns:

Nu stiu pentru ca in Biblie nu apare.

| CinevaNou a răspuns (pentru danay72):

Daca as putea raspunde si eu asa la matematica...

| Mădă0611 a răspuns:

Asezata ca in imagine, e simbolul binelui, daca are 2 colturi in sus, e simbolul raului pentru ca acele 2 colturi cica ar fi coranele diavolului: http://www.bisericasatanista.org/......agram1.jpg

| andrei1237 a răspuns:

Este un simbol al raului.

| xFluing a răspuns:

O pentagrama este un desen al unei forme geometrice cu cinci colturi. Cumva, nu stiu cum, probabil dintr-un film majoritatea oamenilor care nu depun niciun efort sa se documenteze o considera simbolul diavolului.

| CranK71 a răspuns:

Nu ma asteptam tocmai aceasta persoana sa aiba legatura cu Illuminati... uita-te aici: http://s28.postimg.org/uy1ao7ze5/becali_gigi.jpg

| ZambetDeGheata a răspuns:

Al raului

| GeorgeDaniel21 a răspuns:

Al raului! Funda?

| xFluing a răspuns (pentru GeorgeDaniel21):

Nu mai cersi, mai ales cand nu ai dreptate.