| blairelovesmusic a întrebat:

Ma aflu intr-o situatie foarte complicata. Nu stiu cat o sa mai rezist. Am depresie de cand a decedat mama mea, mai exact de acum aproape 8 ani. Mi-am luat si bullying cand eram in scoala generala si in liceu. Am terminat liceul in 2023, nu am putut sa ma angajez din cauza depresiei si anxietatii sociale, nici acum nu pot. Partea cea mai proasta e ca un am bacul, deci nu pot sa ma angajez nicaieri. Bunica si tatal meu ma bat la cap sa ma duc anul asta sa iau bacul, chiar daca ei stiu ca am si depresie si anxietate sociala si schizofrenie (nu e intr-un stadiu avansat, nu am halucinatii, nu aud voci). Eu vreau sa ma duc anul viitor sa il iau, chiar daca uneori simt ca s-ar putea sa nu ma pot duce nici atunci. M-am gandit la cateva meserii pe care as vrea sa le am: bibliotecara, operator call center, actor de voce in desene animate. Nu cred ca s-ar potrivi a doua varianta, dar idei mai bune nu am. Nici macar nu stiu ce salariu are un actor de voce (sa imi zica cineva daca stie). Bibliotecara as fi doar de dragul ca e un job usor si ca stiu sa scriu poezii in engleza. Nu stiu ce sa fac. Uneori ma gandesc ca ar fi mai bine sa ma mut in Iasi, cu toate ca nu stiu sa gatesc, sa spal niste rufe la masina de spalat etc. Probabil ca daca nu as fi fost grasa as avea deja un iubit care sa ma scape de toate bolile astea, oferindu-mi iubire. Dar multi oameni se uita doar la cum arati, nu iti analizeaza personalitatea, hobby-urile si talentele. Nu mai suport. Vreau doar sa fiu fericita, atat vreau.

Răspuns Câştigător
| sh859JD a răspuns:

Cere ajutorul unui psiholog. Incearca sa iti petreci timpul din ce in ce mai mult pe activitatile care ti-e iti plac si iti dau o stare de bine, nu te uita in trecut. Trecutul nu se intoarce, daca te uiti in trecut iti faci rau tie singura, iti distrugi starea de bine. Incepe sa citesti biblia, acolo vei gasi raspunsurile adevarate. Nu baga in seama persoanele care iti vor raul. Fii calma si disciplinata in incidentele si problemele din viata de zi cu zi. Nu te enerva si nu te mai supara pe tatal si bunica ta, simplu. Nu i baga in seama. Asta le va da dovada ca tu te-ai maturizat si ca poti gestiona situatiile. Apeleaza la Telefonul verde pentru suport social la numarul 0.800.070.030, acolo te pot ajuta oameni si sa discuti cu ei despre viata ta sociala, sa gasesti solutii potrivite.

Incearca sa stai cat mai departe de bunica si de tatal tau daca vezi ca situatia devine din ce in ce mai rea, totul este din cauza narcisismului. Probabil ca ei au avut o copilarie grea si pricep ca si tu trebuie sa treci prin ce au trecut si eu. Dar daca eu as fi parinte, nu as gandi asa. Si mama mea a fost la fel. Dar s-a schimbat dupa ce am plecat din casa si am lasat-o singura cu toate chestiile pe cap. I-am blocat numarul si m-am mutat pe o perioada de 1 luna la un prieten. Sper ca team putut ajuta si iti urez o zi frumoasa fara incidente.

4 răspunsuri:
| MistarGoGu a răspuns:

Daca te intereseaza parerea altora pleci deja cu stangul! Asta este gradul nostru de cultura si civilizatie! Noi ne uitam dupa toale, telefon si marca masinii! Pe partea de call-center NO WAY, deja starea ta psihică e una fragila asta iti mai lipseste sa iti toace toti nebunii nervii pe la job-ul ala! Pe partea de actor de voce poti gasi pe site-uri de freelancing internationale *( in Romania slab si rar ) slab financiar ma refer!

| MihaiMB a răspuns:

Legat că de faptul că ești grasă nu are nici o relevanță în faza cum că nu îți poți face un iubit, nu ai dat de persoana potrivită. BAC-ul trebuie să îl dai neapărat, altfel șansele tale să te angajezi undeva sunt aproape 0, la asta trebuie să te gândești, știu că depresia te poate da peste cap, dar dacă tot amâni va trece timpul și va fi mai rău. Nu contează că nu știi să gătești sau să speli, oricând te poți apuca să înveți, sunt o grămadă de tutoriale.

| Răpităînnori a răspuns:

Nu merge la psiholog pentru că vei fi luată în evidență. Fericirea nu depinde de alții ci de tine. Fă multe lucruri care îți plac. Ai grijă cu cine vorbeşti că lumea e rea. Măcar îl ai pe tatăl şi bunica ta. Sfătuieşte-te cu ei. Îmi pare rău că nu mai ai mamă, dar nu eşti singură pe lume. Mama ta trăieşte în altă lume acum, sub altă formă, sigur i-ar plăcea să te vadă cu bacul luat. Ai încredere în tine. Succes!

| Răpităînnori a răspuns:

Există vedete grase. De exemplu israelianca aia care a câştigat Eurovisionul acum câțiva ani cu melodia "not your toy", Netta parcă o chema. Acceptă-te aşa cum eşti, eşti perfectă aşa cum eşti acum. Eu am o vecină care era obeză şi a slăbit mult, acum arată bine. Poți şi tu, dar e greu. Mulți se uită la cum arăți pentru că sunt superficiali, nu-i duce mintea mai mult.