| misa_4722 a întrebat:

Ma ajutați și pe mine care știți răspunde? Fără mișto!
Ce înseamnă când visezi șerpi?
Fundiță!

Răspuns Câştigător
8 răspunsuri:
| Happiness_8100 a răspuns:

- sarpele ne invadeaza bucuros visele si este una din imaginile onirice cele mai frecvente. Ramane in acelasi timp una din expresiile majore ale inconstientului nostru, simbolismul acestui animal tarator cu sange rece este multiplu si ne permite diverse interpretari.

Sarpele, simbolul raului si al diavolului, este un semn rau in orice vis.
A vedea un sarpe singur si a va fi frica de el inseamna ca aveti un dusman care lucreaza impotriva dumneavoastra, aceasta poate fi si un pericol la sanatatea dumneavoastra din partea dusmanilor.
A vedea multi serpi intr-o groapa simbolizeaza ghinion in dragoste si in afaceri.
Daca reusiti sa omorati un sarpe in vis inseamna ca veti reusit sa va infrangeti si dusmanii.
Tradare de unde nu te astepti; planurile tale nu se vor indeplini; iar
evenimentele vor lua o intorsatura neplacuta;

| BlackMan a răspuns:

Http://www.interpretare-vise.ro/sarpe.html

Sarpele este cel mai uzitat simbol sexual. Conform Bibliei el este seducatorul, creatura cea mai perfida care ii impinge pe stramosii nostri la pacat. De aici ideea de tentatie sau inclinatie imorala. Prin urmare in interpretarea viselor el este simbolul inconstientului animal, al refulatului sexual.
Din punct de vedere psihologic, serpe reprezinta inconstientul sau elemente reprimate care invadeaza constientul uman. Freud l-a considerat un simbol falic (sexual). Majoritatea viselor despre serpi sunt neplacute, degajand teama si anxietate. Uneori poate avea conotatii sexuale, alteori poate reprezenta elementele negative ale vietii noastre care ne impiedica progresul si ne ameninta. Pentru altii poate fi un simbol pozitiv, ca simbol al intelepciunii spirituale. Totusi una dintre interpretari ar fi legata de faptul ca va simtiti amenintata de un pericol, poate chiar o persoana din anturaj, de la care nici nu va asteptati, adeseori barbat, si care va este potrivnic, din cauza lui simtindu-va in nesiguranta.

Mai poate exista si o oarecare teama fata de barbati in general, conotatiile sexuale, daca va simtiti vizata de acest amanunt, anuntandu-va ca aveti o oarecare raceala sau chiar teama fata de acestia, fata de sex in general. Poate ati fost ranita pe plan emotional, din aceasta cauza va refulati unele trairi pe care nu doriti sa le mai traiti ca nu cumva sa mai fiti inca o data ranita. Dar luati in considerare ca sarpele din vis nu v-a muscat, deci puteti sa tineti piept pericolului care va ameninta.

| Rrrr a răspuns:

1) Sarpe - Visul inseamna tradare dintr-un loc de unde te astepti mai putin, planurile tale nu se vor indeplini, iar evenimentele vor lua o intorsatura placuta.

2) Sarpe - Defaimare, inselaciune, ura, tradare;- avand- fericire;- calcand- prieteni credinciosi;- de casa- suferinta in dragoste, partenerul tau de viata iti este credincios;- doar il vedem- tradare, situatie compromitatoare;- doarme- asti absolvit de activitate;- fugind- vreme tulbure, vijelie, vant mare;- in iarba- noroc in amor;- mai multi- neplaceri, femei viclene te vor amgi;- mare- esti inselat;- mic- necazuri;- muscandu-te- femeie vicleana vrea sa te zapacasca;- te musca- reusita in activitate;- vazand unul frumos- tentatie, pacat, intelepciune;- zvarcolindu-se- ai dusmani.

3) Sarpe - sarpele ne invadeaza bucuros visele si este una din imaginile onirice cele mai frecvente. Ramane in acelasi timp una din expresiile majore ale inconstientului nostru, simbolismul acestui animal tarator cu sange rece este multiplu si ne permite diverse interpretari.Sarpele, simbolul raului si al diavolului, este un semn rau in orice vis. A vedea un sarpe singur si a va fi frica de el inseamna ca aveti un dusman care lucreaza impotriva dumneavoastra, aceasta poate fi si un pericol la sanatatea dumneavoastra din partea dusmanilor. A vedea multi serpi intr-o groapa simbolizeaza ghinion in dragoste si in afaceri. Daca reusiti sa omorati un sarpe in vis inseamna ca veti reusit sa va infrangeti si dusmanii.Tradare de unde nu te astepti; planurile tale nu se vor indeplini; iar evenimentele vor lua o intorsatura neplacuta

| annyalexa a răspuns:

Sarpele, simbolul raului si al diavolului, este un semn rau in orice vis.
A vedea un sarpe singur si a va fi frica de el inseamna ca aveti un dusman care lucreaza impotriva dumneavoastra, aceasta poate fi si un pericol la sanatatea dumneavoastra din partea dusmanilor.
A vedea multi serpi intr-o groapa simbolizeaza ghinion in dragoste si in afaceri.
Daca reusiti sa omorati un sarpe in vis inseamna ca veti reusit sa va infrangeti si dusmanii.
Tradare de unde nu te astepti; planurile tale nu se vor indeplini; iar
evenimentele vor lua o intorsatura neplacuta;

| Iris9908 a răspuns:

Cand visezi serpi inseamna ca iti este frig

| Dyller a răspuns:

Sarpele este iscoada raului. Daca n-ai grija o sa ti se intample ceva dar nu e un lucru prescris care nu se poate evita