| MakeLOveNoWar a întrebat:

Ma confrunt cu o grava problema...Nu stiu sa joc Poker! Nici septica?! Vreun expert de poker sau septica pe aici?

Răspuns Câştigător
| bianca a răspuns:

Pokerlove struck

dar nu sunt expertlaughing

in orice caz creaza dependentaoh go on

eu joc pe pokertars.com

e destul de simplu numai ca trebuie sa fi inteligent sa te gandesti cam ce carti au ceilalti in functie de cat pluseaza(bani care ii pariaza pot ramane aceeasi de la inceput care e deschiderea stabilita de joc sau ceilalti pot plusa adica adauga bani in plus si ca sa joci mai departe ori pui acceesi suma, ori plusezi si tu ori te arunci deci nu pui nimic, totul depinde de ce carti ai in mana)

in rest...
banuiesc ca sti ca pokerul e omaha(5carti in mana) sau holdem(2 carti in mana si restul jos)
o sa iti spun cum e holdem pentru ca eu ala il joc, consider ca e mai simplu pentru ca tu trebuie sa iti faci perechi cu cartile din mana ta + alea de joswinking
si asta fac toti jucatorii
in felul acesta poti vedea practic cartile celorlati mai putin 2
poti sa ai asa:
1 pereche(asii unt cea mai mare si doiarii cea mai mica pereche)
2 perechi(deci 2 carti de un fel 2 de un fel)
3 bucati(3 carti de acc fel spre ex 3 popi)
chinta(5 carti consecutive. cea mai mare chinta e 10 as 12 13 14, cea mai mica 2, 3, 4, 5, 6...si inca ceva daca chinta ta incepe de la 9 asul nu se pune adica va veni 9 10 12 13 14 asul la chinta se pune decat daca ai 1 2 3 4 5 sau 10 as 12 13 14)
culoare (cinci carti de aceeasi culoare indiferent de ordine)
full(3 carti de un fel si 2 de un fel, adica 3 bucati si o pereche si zici full de ce ai 3 carti cu perechea)spre exemplu daca ai 3 bucati de 5 si 2 de popi zici full de cinciari cu popi.
chinta royala(aceeasi teorie ca la chinta normala doar ca trebuie sa fie de aceeasi culoare)
de jos in sus bate... spre exemplu chinta royala bate tot
cel de dedesubt in bate pe cel de deasupra

aceleasi reguli sunt si la omaha numai ca acolo ai 5 carti in mana si dupa poti sa pui jos cele care nu iti convin si sa iei altele.
spre exemplu daca tu ai in mana as as popa trei si dama
poti sa dai treiul jos si sa iei alta carte
sar poti sa dai 3 carti jos si sa iei alte trei depinde la ce vrei tu sa joci.
succes si sper sa iti placa si sa intelegi