| anonim_4396 a întrebat:

Ma enerveaza mamaia! nu o mai suport, ajutati-ma cumva imi vine sa plang sad Deci, ea este femeia care vinde lumanari la Biserica si de atunci ( de vreun an) a inceput sa devina insuportabila, isterica, numai stiu cum s-o descriu.
Ca sa va dau un exemplu, astazi, a facut niste gogosi si mirosea prin toata casa iar eu cand am vazut am zis tare,, miroase ca la tara aici,, mamaia nu suporta sa zic ceva de tara ca am stat toata vara la bunica de la tara si mi-a reprosat ca eu sunt mamaia ei nu aia de la taranoaia, care miroase numai a vaci,,, nu vreau sa mai continui.
M-am dus la magazin sa cumpar nutela sa mananc cu gogosi, cand i-am cerut, mi-a spus sa ma duc in casa k imi aduce ea, iar caand a venit la mine mi-a adus vreo 6 gogosi arse si necrescute si i-am zis sa imi aduca altele ca eu am vazut pe masa pentru la Biserica numai din alea mai neprajite cum imi plac mie si cica: da du-te la mata sa-ti faca, toate au iesit asa,,, da de unde ca mie mi le-a dat pe alea care nu iau iesit ei si mereu de cate ori face numai din astea "expirate".
A facut saptamana trecuta o pomana si am vazut ca erau multe banane pe masa, am luat una si m-a facut in tot felul.
Camera mea e langa a ei si in fiecare noapte se sforaie zici ca e porc laughinglaughing si strig la ea o gramada iar cand se trezeste zice ca unde vad eu ca ea sforaie, nici macar nu doarme deci ma enerveaza!
Mai am o gramada sa va spun,, cand pleaca undeva mereu isi da cu parfum de la mine, iar cand sunt eu in camera se duce la mama in camera pe ascuns si se da de la ea.
Cand ii zic ca miroase in urma ei un km a parfum striga la mine k nu s -a dat cu nimic ma face in toate felurile. iar cand ii vin nervii spune ca toate ziua ne cumparam parfumuri, sa mirosim bine cand ne ducem undeva, iar cand stam in casa suntem imputite, jagoase... da nu spune de fata cu mama sau tata, imi reproseaza numai mie, cred ca ea zice ceea ce face ea si cum este ea.
Cum ar trebui sa procedez sa nu ma mai bag in discutii cu ea?

4 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Sincer? fa urat cu ea,si eu am facut asta cu bunicamea,tot ma enerva,tot imi strica ca imi da bani,eram putin baut,cand am dat un pumn in usa, a inceput sa planga, deh eram pilit.
Mai ma supara uneori, insa eu eu tai scurt, ori ca mine ori sa isi vada de viata eiwinking

| ema_2625 a răspuns:

Cel mai bine ar fi să o eviţi, căci nu o mai poţi schimba pe ea la vârsta asta.Probabil că s-a săturat şi îşi varsă nervii pe tine. Discută totuşi cu părinţii tăi şi spune-le cum se poartă cu tine.În general unii bătrâni sunt obişnuiţi ca pe timpuri şi sunt cam zgârciţi când vine vorba să dea ce-i bun alor casei; ei gândesc că trebuie să arate lumii că au ce-i mai bun, ca în cazul tău cu gogoşile:ţi le-a dat pe cele arse. Poţi totuşi încerca să îi vorbeşti frumos la bunica ta şi să încerci să afli de ce se poartă aşa.

| Mlov3u4ever a răspuns:

Mai bine evit-o. Asa scapi de toate problemele. Daca va vedea k nu ii mai vb isi va da seama cum sa comortat cu tine si o sa incerce sa se schimbe.Dar si tu ar trebui sa o intelegi pe ea in unele probleme k este la o varsta in care ar trebui sa fie mai linistita.Pa-pahappy

| FaraZahar18 a răspuns:

Dar si tu esti cam ...rasfatata,ca sa nu zic altfel!