| Ionel221 a întrebat:

Ma gandeam sa ma duc la biserica sa ma spovedesc in timpul postului craciunului, dar nu stiu cand?
Cine poate sa-mi explice pasii pe care trebuie sa-i fac cand ma duc la spovedanie?
Si am auzit ceva de Canon? :-s
Pls. vreau sa ma curat de pacate pentru ca nu cred ca voi mai avea ocazia mai tarziu sad

Răspuns Câştigător
| Allrc24Orthodox a răspuns:

De obicei spovedania se face sambata dar nu este o regula. mai bine mergi sa vb cu preotul sa vezi cand este. nu are o zi anume te poti spovedi cand simti tu nevoia. E ste foarte bine ca vrei si simti nevoia sa te spovedesti. Sfanta spovedanie mai este numita si al doilea botez caci prin ea se sterg toate pacatele acumulate. Spovedania este judecata in chip milostiv a Domnului(si spun in chip milostiv caci ai de ales ori acum iti recunosti pacatele cu parere de rau si umilinta in fata Domnului unde se iarta si nu se mai pomenesc la judecata de apoi ori la judecata de apoi vei fi judecat dar nu vei mai avea parte de mila ci de judecata dreapta si corecta.) daca nu ai mai fost iti spun cum este de obicei:
te duci la biserica dimineata sau cand iti spune preotul, va fi ceva lume mai mult ca sigur stai la rand linistit pana va veni randul tau. Preotul va sta in usa de la altar pe un scaun, mergi acolo ingenunchezi pentru a-ti pune eiptrahirul pe cap iar mai apoi iti marturisesti pacatele.ai gija sa le marturisesti pe toate indiferent daca ti se par ca sunt mici sau mari, cele facute, gandite(si cu gandul poti pacatui) si cele de care ti-ai dat seama mai tarziu ca sunt pacate dar cand le-ai facut nu stiai. Este bine sa tii post minim 3 zile inaintea spovedaniei, pentru a dobandi starea de spirit necesara spovedaniei. este bine sa te gandesti bine din timp ce pacate ai si sa le notezi pe o hartie iar acolo sa citesti din ea. Stai linistit nimeni nu va afla, caci Sfanta Spovedanie este o taina a lui Dumnezeu. Nu protul iarta acolo ci Insusi Dumnezeu in chip nevazut prin preot. Deci acolo este INsusi Dumnezeu care te asteapta cu dragoste si mila sa te ierte ca un tata iubitor care isi asteapta fiul care a apucat pe cai gresite. Mergi cu parere de rau pentru pacatele facute, dorinta de intreptare si frica de Dumnezeu(nu groaza teoare ci o frica asemenea uneia a unui copil care se teme de consecinta nazbatiilor sale cand le spune tatalui sau. Ai grija sa NU MINTI! sa nu "omiti" intentionat sa spui ceva caci se spune ca minciuna si minciuna la spovedanie este lucru grav. Inainte de spovedanie roaga-te Domnul si incearca sa te concentrezi la cuvintele rugaciunii, sa simti rugaciunea cu toata fiinta ta nu doar sa bolborosesti acolo cateva cuvinte Dumnezeu se uita la inima omului si la intentiile sale. Canonul inseamna multitudinea sfaturilor si sarcinilor care ti le va da preotul(nu este obligatoriu) pentru indreptarea ta sufleteasca. canonul este ca un medicament pentru suflet. de exemplu iti poate spune ca in fiecare dimineata sa spui psalmul50 si tatal nostru sau orice altceva ai grija sa respecti intocmai ce spune preotul tau caci spovedania fara canonul indeplinit dat de preot nu are valoare. Preotul va hotara daca esyi vrednic de impartsanie sau daca mai este nevoie de inca o spovedanie. iti va spune el. de obicei daca nu tei-ai spovednit de mult nu vei putea primi impartsania de la prima spovedanie. Dupa marturisirea ta facuta preotului el te insemna cu emnul crurii pe cap si va spune o scurata rugaciune catre Dumnezeu. apoi esti liber si curatit de pacate gata de un nou inceput pe calea credintei si a relatiei cu Mnatuitorul Nostru Iisus Hristos prin care avem Mantuirea. Te vei simti impacat si linistit sufleteste dupa spovedanie(daca ea este facuta cum trebuie) si dupa spovedanie incearca cu toata puterea ta sa nu mai apcatuiesit sa te opui pacatului. Bineinteles suntem oameni mi gresim mai cadem totul e sa ne ridicam mereu si sa ne rugam in umilinta la Domnul Nostr Iisus Hristos care s-a intrupat si cunoaste greutatile si ispitele care ne dau tarcoale. Ipsitele nu usnt peste puterile noastre ci sunt oranduite de Dumnezeu cu scopul de a ne da slava noua prin biruirea lor. ce rasplata vrei sa ai daca nu te lupti? ori de cate ori vei cadea scoala-te si te vei mantui. O seara bunahappy

p.s: nu mana cand simti nevoia.vei simt irusine.nu te teme sari peste ea este e la diavol pentru a te impiedica sa te spovedesti.pacatele nespovedite te trag ca niste pietre de moara catre chinul vesnic deci are tot interesul sa te impiedice si o va face crdem-ma de asta e bine sa te rogi inainte si sa ti post.

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Scuze eventualele greseli gramaticale. am scris repee

| Ionel221 explică (pentru Allrc24Orthodox):

Eu nu am fost de foarte mult timp sama spovedesc, si nu imi sunt familiare aceste obiceiuri, dar eu nu am un preot pe care il cunosc si ma duc de zi cu zi, ma duc la unul necunoscut si nu stiu la ce ora as putea sa-l gasesc la biserica, si cum as putea sa-mi fac un duhovnic?

| Ionel221 explică (pentru Allrc24Orthodox):

Eu nu am fost de foarte mult timp sa ma spovedesc, si nu imi sunt familiare aceste obiceiuri, dar eu nu am un preot pe care il cunosc si ma duc de zi cu zi, ma duc la unul necunoscut si nu stiu la ce ora as putea sa-l gasesc la biserica, si cum as putea sa-mi fac un duhovnic?

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru Ionel221):

Mergi la chioscul ala unde se vand lumanari(fiecare biserica are) intrebi acolo de el,intrebi cand poti sta de vorba cu parintele iar domnul/doamna e acolo sigur stie te va inform corect. duhovnicul este un fel de "medic personal" al tau care are grija de mantuirea ta. trebuie sa gasesti un preot bun,care isi exercita harul primit de la Dumnezeu un proet care nu face din preotie un job ci o vocatie. acela este un duhovnic. daca iti stabilesti un duhovnic te spovedesti numai la el atat. schimbi duhovnicul numai daca cade in pacate grave, este caterisit, te muti din oras si trebuie neaparat sa ai binecuvantarea lui. orice problema, neliniste sufleteasca, sfat despre viata, etc trebuie sa o ceri de la el. din aceasta cauza trebuie sa gasesti un duhovnic bun.

http://www.misiune-ortodoxa.ro/......ovnic.html
http://www.crestinortodox.ro/......70341.html
http://www.crestinortodox.ro/......81115.html

7 răspunsuri:
| Rayzzor a răspuns:

Pai, obligatoriu in ziua in care mergi sa te spovedesti sa nu mananci nimic pana ce te impartasesti, du`te dimineata, dar inainte mergi la biserica si vorbeste cu preotul si intreaba`l cand te poate spovedi.Canonul ti`l va spune si va trebui sa faci ceea ce iti spune preotul dupa ce te spovedesti.Trebuie neaparat sa spui absolut totul la spovedanie.big grin

| xLove a răspuns:

Pai, dicuta cu un preot si stabiliti o data cand sa te spovedesti
Pasii
1. Dupa ora 00 sa nu mananci/bei nimic!
2. Ajuns la bierica, o sa mergi la preot, si sa fii sincer, spunandu-i pacatele savarsite. Aceste pacate ale tale nu vor fi date publice niciodata de catre preot. Iti va da un Canon dupa ce iti vei marturisi pacatele. Canonul este un medicament sufletesc. De exemplu, unde ma spovedesc eu imi da ca si Canon sa citesc din diferite carti bisericesti.
3. La sfarsit, te va impartasi cu paine inmuiata in vin sfintit. Incearca sa nu faci rele in acea zi!

Bafta!

| minaj a răspuns:

Te duci,te pui in genunchi si preotul va incepe sa te intrebe anumite lucruri,tu trebuie sa raspunzi sincer pentru ca te deschizi in fata Lui Dumnezeu, astfel iti va ierta pacatele, pe masura "pacatelor"tale preotul iti va da un Canon=pedeapsa, sa te inchini, si sa fac matanii dimineata si seara, pentru a te ierta Dumnezeu trebuie sa respecti canonul!