| xFaith a întrebat:

Ma gandesc serios sa scriu o carte. despre viata celor din jur. Imi spuneti si mie cum as putea sa o scriu?

Răspuns Câştigător
| Rebeca_5235 a răspuns:

Si eu scriu o carte, fac multe lucruri de genul. Nu m-am gandit niciodata sa o dau la tiparire sau sa o fac publica, scriu pentru mine si impartasesc cu prietenii mei apropiati. Eu scriu despre altceva nu despre viata celor din jur, e ceva imaginar un Love Story de zile mari laughing cu vedete si celebritati si imi inchipui ca personajul principal sunt eu (adica imi creez propriul personaj) si imi fac acolo o lume a mea love struck.
Fa ca mine (e doar un sfat)
Ia un caiet si un set de creioane si o radiera si o ascutitoare. Du-te undeva unde sa iti gasesti inspiratia 9eu stateam intr-o camera mai umbroasa in liniste) Tu stii cel mai bine unde e locul potrivit pentru tine. Apoi dupa ce te asezi confortabil incepe sa scrii, sa descrii locul personajele si asa mai departe lasa cuvintele sa vina de la sine, odata ce ai ideea in minte totul va curge ca pe apa vei vedea. Nu o sa te mai saturi. Cand crezi ca e gata (adica dupa multa truda si dupa ce umplii caiete in sir), vorbeste cu persoana care te intelege cel mai bine si arata-i-l vei stii apoi tu ce sa faci mai departe.

1 răspuns:
| youangeldevil a răspuns:

Pai inainte o scrii pe niste foi, si dupa in pc si dupa la editura. cred:d