| JohnM a întrebat:

Ma numesc Ionut, am 17 ani si am si eu o intrebare care ma apasa din ce in ce mai greu.De ce oare adolescenta este atat de grea si de ce am mereu stari schimbatoare? Nu sunt niciodata hotarat sa fac ceva, ma supar din orice, am perioade de 2 - 3 saptamani cand pur si simplu vreau sa stau singur.Nu ma inteleg eu pe mine.
In ultima vreme m-am apucat si de droguri pentru ca nu ma mai suport si vreau sa imi fac rau, desi nu imi doresc asta, continui sa o fac pentru ca pur si simplu nu ma mai respect pe mine si nu mai am incredere in mine.
Tin sa precizez ca am note foarte bune la scoala (media general 9.30), imi place(a) sportul imi place(a) sa citesc mult... insa acum toate acestea au disparut si nu vreau sa imi ratez viata din cauza unei decizi proaste pe care am luat-o in adolecenta.
Am vorbit si cu un psiholog care, dupa ce a auzit povestea mi-a cerut imediat banii, fapt ce m-a revoltat foarte mult, adica latura umana s-a denaturat foarte mult in ultimul timp.Toti adolescentii din jurul meu sunt obsedati de facebook si se cred toti "vedete" dar de fapt nu au nici un prieten adevarat...trist(porcaria asta cu retelele de socializare m-a demoralizat foarte mult.Toti au un comportament liniar si "programat"). Astept un raspuns.

2 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Perioada asta e asa pentru ca acum te formezi tu ca om happy
Incearca sa vezi partea buna a lucrurilor. Poti sa te plimbi prin oras, cafenele, terase, stranduri fara sa porti grija la ziua de maine (ce mananc, trebuie sa merg la munca, trebuie sa ma intretin etc etc).
Incearca sa iti faci cat mai multi prieteni si alegi persoanele cu care ai activitati/hobby-uri comune.
Sunt momente in care vrei sa fii singur, sa te gandesti doar la ale tale (mi se intampla foarte des asta).
Iar de droguri, asta e cea mai proasta alegere. Crede-ma am un caz in familie si stiu ce vorbesc happy Deci am vazut cu ochii mei cum o persoana draga mie si-a distrus viata din cauza lor. Deci sfatul meu: uite de ele! nu aduc nimic bun oh go on.
De parintii tai nu ai zis nimic...
Iar de retelele de socializare, nu ai ce sa faci trebuie sa accepti situatia pentru ca o sa auzi peste tot de ele.
de ce nu continui sa faci un sport, sa citesti etc? happy
iti ratezi viata daca o sa continui cu drogurile. gandeste-te ca sunt altii care ar da orice ca sa poata trai happy si tu dai cu piciorul...

| theStraightEdgeSavior a răspuns:

Nu a spus nimeni ca adolescenta e usoara si eu am avut perioade mai grele, am avut si perioade cand vroiam sa stau singur, ma duceam cate 2 saptamani la casa de la tara unde numai locuia nimeni,cat despre retele de socializare ce sa zic, eu nici acum n-am facebok am un cont de twitter pe care n-am mai intrat de juma de an, nu le mai baga in seama si incearca sa lasi drogurile alea nu fac decat sa te distruga si eu am avut o problema cu alcoolul dar avand vointa am reusit sa ma controlez, orice invat are si dezvat insa te-ai gandit ca starea asta o poti avea de la droguri? prietenii sunt trecatori la fel si starile din adolescenta, lasa drogurile si incearca sati schimbi anturajul, bafta!