| lavinia052 a întrebat:

Ma simt des singura, simt ca n as avea un loc in viata, ma refer in special la viata sociala. Am doar 1, 2 prieteni,insa si ei au o viata a lor si de obicei imi fac programul dupa al lor ca altfel la propriu as ramane singura ca nu am pe altcineva. Am incercat sa imi fac prieteni,sa imi gasesc,sa incerc sa ma bag in grupuri,insa nu prea pare ca merge si nici n am ce face pentru ca prieteni nu prea se cauta,ci se gasesc. Acum eu incerc sa imi dau seama daca sunt eu de vina si poate eu sunt problema,poate am probleme de socializare sau ma considera urata, oricum stiu ca sunt multi care ma urasc sau le e sila de prezenta mea sa zic asa, chiar nu stiu, dar daca ar fi asa, as vrea sa stiu ce sa incerc sa fac o schimbare si nu pentru ceilalti, dar pentru mine sau o chestie ar fi ca n-am dat de persoanele potrivite. Daca va puteti da cu parerea ce ar fi, poate ar fi de ajutor.

5 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Inteleg care ti-e durerea, ce nu inteleg e de ce te bazezi atat de mult pe a avea prieteni cu care sa iesi? Gandeste-te ca poate nu iti ocupi timpul suficient de util, lipsa unui scop, unui hobby in viata ta iti da un sentiment de goliciune, daca iti inchizi acum pc-ul, telefonul, tv-ul, sau sa nu ai curent, ce iti ramane de facut? Am vazut ca nu e prima intrebare de genul pe care o pui, am mai raspuns la una, incearca sa constientizezi ce inseamn sa te cunosti pe tine, sa-ti pui intrebari potrivite prima oara, vad ca incerci sa acoperi ceva ce te deranjeaza in interior prin distrageri cum ar fi iesitul cu prieteni, uite gandeste-te si asa, de maine ai un grup de prieteni pe gustul tau, totul e ok, la sfarsitul zilei cand te desparti de ei si ajungi singura in camera ta, te simti mai implinita? Dispar toate supararile sau faptul ca te consideri "urata" cum spui? Cu toate ca urat e un termen discutabil care nu se axaza strict pe aspect, si din modul cum scrii nu imi pari nicidecum o persoana care sa provoace "sila" :)), esti cam dura cu tine.
Critica de sine e buna, atata timp cat e constructiva, nu acuzativa cum o prezinti tu, pune pe foaie ce vrei sa schimbi la tine, ma repet iar ca un papagal cum o fac in multe raspunsuri, dar putin sport ar fi un inceput senzational, sa incepi sa arati si sa te simti mai bine, atat fizic cat si psihic, pe langa asta, adanceste-te putin in psihologie, cauta materiale care te ajuta sa aflii ce e in interiorul tau, blogul https://www.personalitatealfa.com/ este plin de materiale faine, incepe sa cercetezi putin, nu ramane pe loc singura cu supararile tale.
Calitatea vietii noastre depinde de calitatea gandurilor noastre, cum ar fi sa pui stapanire pe ele, sa inlocuiesi negativul cu pozitivul, critica de sine cu incurajarea.
"Don’t speak negatively about yourself, even as a joke. Your body doesn’t know the difference. Words are energy and cast spells, that’s why it’s called spelling. Change the way you speak about yourself and you can change your life. What you’re not changing, you’re also choosing"
Bruce Lee

| Violleta2022 a răspuns:

In viata este suficient sa ai 1 singur prieten si acela foarte bun, ca de mai multi nu ai nevoie, ca-i pierdere inutila de vreme.

| sammie a răspuns:

Trebuie să înveți să trăiești singură, asta e o parte importantă a vieții. Nu te mai baza pe toată lumea, vei vedea mai incolo, ca, toti suntem prieteni din niște interese. Pentru ca n-avem cu cine vorbi, pentru ca n-avem cu cine iesii pe-afara, nimeni nu e prieten cu altcineva din dragul acelei persoane. Toti au niste interese si niste " fencsuiuri " cum se mai zice. Incearca sa descoperi lucruri noi, sa faci lucruri singura, fara ati mai trebuii prieteni langa tine. Distreaza-te si gaseste activitati noi si imbunatateste-te pe tine insuti! Nu mai fi dependenta de alti oameni, invata sa stai singura si sa fii singura!

| Sistemulxxl a răspuns:

Casatoreste-te.

| Maria8536 a răspuns:

Nu fii trista. Incearca sa socializezi cat de mult poti sau sa te înscrii la anumite activități daca ai ocazia. Daca iti place sportul apucate de unul (handbal, baschet, karate,...) sau daca te consideri o persoana mai creativa poti sa te înscrii la diferite cursuri de desen, pictura, scurtura. Ai putea sa inveti sa canti la un instrument,. Nu iti fa programul dupa cel al altora, cand ai putea cunoaste persoane noi. O sa găsești persoane cu care sa te înțelegi mai bine daca faci ce iti place. Nu te schimba pentru altii, ci pentru tine. Sper ca te-am am ajutat^^