| anșa a întrebat:

Buna, deci as avea nevoie de sfatul vostru, ideea e ca am 16 ani si am o tona de insecuritati. In primul rand sunt foarte zapacita desi sunt desteapta si invat ma incurc de multe ori iar oamenii imi spun adesea ca sunt zapacita. In al doilea rand sunt foarte urata, am un nas foarte urat, ma refer la varful nasului meu care e asa turtit si lasat in jos. E ceva ce nu pot schimba de una singura si il urasc din toata inima mea, incerc sa stau cu fata in sus, nu imi place niciodata orice poza as face, mereu exsista un defect si din cauza aspectului meu cred ca nu prea am prieteni desi sunt o fire destul de prietenoasa. Nu ii pot invinovati pe altii ca nu vor sa fie prietenii mei, nici eu nu as sta pe langa mine. Pana cand si vecinele mele mi-au spus ca sunt urata sau vai ce urata esti, si doare, ma doare foarte rau cand aud asta desi nu zic nimic sau raspund ca asa m-am nascut. Tatal meu imi zice tot timpul ca sunt frumoasa din senin si ca sunt o printesa de cand sunt copil pana acum si ma doare, cand eram copil nu realizam si imi placea sa aud asta dar acum cand ma uit in oglinda si ma uit la mine e iritant sa aud sa mi se spuna frumoasa, eu nu doresc mila nimanui, iar eu am o prietena mai buna cred ca aproape singura prietena, iar ea ma considera frumoasa. Sunt trista cand aud asta, orice aud legat de aspectul meu ma doare, ma raneste, nu imi place, ma simt de parca sunt neintegrata oriunde as fi, privita de sus si simt ca dupa atatia ani ca nu are cum ca nimeni sa nu imi fi discutat aspectul pe la spate cel putin la scoala, acum o fac la tara. Imi e si rusine, sunt foarte anxioasa sa vorbesc cu oamenii frumosi dar nu e de parca tin ura fata de ei chiar ii admir sau ma uit cu placere, dar cand stau si ma gandesc la mine ca un singur detaliu poate face atata diferenta ma doare, iar eu ma simt de parca imi atrag prietena cea mai buna in aceeasi oala, cel putin la scoala sunt dependenta de ea. Stiu ca daca nu este langa mine sunt singura si cand o vad ca vorbeste cu altii as vrea sa ma duc si eu dar ma simt luata ori peste picior, ori nebagata in seama. Incerc sa ma bag in seama prietenos dar toti isi au grupele de prieteni. Ideea e ca ma simt foarte singura iar de anul viitor eu si cu prietena mea o sa ne despartim, ea o sa se mute la alta scoala iar eu in oras si sunt disperata nu o sa mai gasesc pe nimeni ca ea care o sa fie dispus sa stea asa de mult pe langa mine precum o facea ea dupa o prietenie de 9 ani. Iar la oras o sa fie persoane mai pretentioase ca cele din satul meu si cel mai probabil o sa fiu si mai exclusa si mai dispretuita.As vrea sfaturi, simt nevoia de a discuta cu oricine, in momentul de fata vreau si eu sa fiu ca restul, ma gandesc serios la o rinoplastie, dar imi e frica de familia mea, de reactia lor si de a-i rani cu gandurile pe care mi le fac si am nevoie de sfatul vostru, si scuze pentru greselile de scriere scriu pe pe laptop.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ce pot să spun e că ai dreptate când zici că lumea sigur te-a vorbit pe la spate. Iar asta nu pentru că ești urâtă sau frumoasă, ci pentru că exiști. Oamenii fac asta. Am și eu colegi și prieteni și știu ce discuții au, "Ai văzut ce frumoasă s-a făcut?", "Mi se pare ca nu e așa frumoasă cum zice lumea" etc. Lumea vorbește. Nu băga în seamă. Își ocupa si ei timpul cu ceva. Săracii

| timidu89 a răspuns:

Nu cred ca din cauza nasului turtit poti fi uratawinking Scrie-mi mesaj privat daca vrei. Mie mi se parea amuzanta Tonciu inainte de operatie big grin nu ca era urata, era doar nasoasa laughing

| Iunicu a răspuns:

In primul rând, operația de rinoplastie este singura variantă de luat în considerare.
Eu cred că o discuție serioasă cu părinții tăi este cea mai bună soluție.
Părinții tăi sunt primii care trebuie să știe de problemele tale chiar dacă unele chestii nu sunt pe placul lor.
Sunt părinte și uneori mă necăjesc din pricina copiilor dar îi iert imediat pentru că îi iubesc necondiționat.
Uite, fetița cea mare, are pilozitate excesivă pe brațe și picioare. Se temea să îmi spună că se jenează de părul ei. Am observat că prefera bluze cu mâneci lungi chiar și vara pe căldură. Până la urmă mi-a mărturisit. Am căutat împreună o cremă depilatoare pentru piele sensibilă și am scăpat de problemă.
Chiar dacă părinții tăi nu vor accepta din prima, varianta chirurgicală. Vor înțelege până la urmă că este singura variantă care te face să te simți bine în pielea ta.