| wolfves a întrebat:

Buna. Din nefericire, o sa incep iar facultatea fizic in curand si mi-e enorm de frica. Toti par ca sunt prieteni deja, desi am facut aproape doar online pana acum. Nu am idee sincer despre ce vorbesc persoanele de varsta mea si niciodata nu am avut mai mult de 1-2 colegi cu care vorbeam, chiar urasc sa fiu in grupuri de 3+ persoane pentru ca toti vorbesc incontinuu si daca zic eu ceva nu ma aude nimeni, nu ii pasa nimanui ce zic. Sau nu stiu ce sa zic si pana imi vine mie vreo idee, se schimba discutia. As prefera sa gasesc tot asa persoane care prefera sa stea in grupuri mai mici, nu vreau sa stau in grupul ala principal urias cu tupeisti si de astia. Ideal as fi vrut sa stau doar cu o persoana, dar nu stiu daca e posibil. E posibil sa am ceva anxietate sociala sau alta problema psihica, nu stiu, nu am cum sa merg la psiholog momentan, dar am simtit mereu ca nu sunt ca restul (ceea ce nu e un lucru rau, nu as vrea sa fiu ca ei, dar as vrea sa am 1-2 colegi acolo cu care sa vorbesc). Simt ca sunt cam awkward cu necunoscutii si nu vreau sa ma considere iar toti o persoana ciudata si poate chiar sa fiu bullied ca in liceu:’). Ce as putea sa fac? Despre ce sa vorbesc cu ei? Cum sa ma comport? Ma sperie foarte tare interactiunile astea cu necunoscutii, nu ii cunosc deci nu stiu ce sa vorbesc cu ei. Daca nu vorbesc eu, simt ca persoana cu care vorbesc nici nu se chinuie sa zica ceva. Sper sa nu ma judece lumea si aici, asa am fost toata viata, mereu stateam cu o persoana si atat, chiar si in copilarie.

Răspuns Apreciat de Editori
| Betty1992 a răspuns:

Si eu urmeaza sa incep fizic. N-am facut parte niciodata din grupurile cu tupeisti. Noi am facut si fizic in primul an si ne-am cunoscut oarecum. Apoi prin prisma proiectelor am mai socializat si m-am apropiat de persoane cu care am chestii in comun si cu care ma pot intelege. In rest, comunic cu toti colegii, asa amical. Tu trebuie sa ai o atitudine pozitiva in primul rand, ca daca emani negativism lumea simte asta. Iar apoi, sa fii deschis cat de cat. Sa saluti, sa pui intrebari etc. Nu e nimic ciudat in a fi mai introvertit. Daca nu te simti bine cu anumiti oameni e ok sa stai si singur. Dar cu siguranta iti vei face si prieteni. Anxieatatea sociala se trateaza precum multe alte fobii, adica trecand prin ceea ce iti provoaca teama. Plimba-te in locuri aglomerate, mergi la evenimente (conferinte, cinema, teatru, concerte), mergi la biblioteci etc. Si fii vesel. Bucura-te de tot ce te inconjoara. Nu te gandi prea mult ca ceilalti te analizeaza, sau ce gandeste x ori y.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si eu am facut facultatea fizic, cu multi ani in urma.
Problema este modul tau de gandire, nu cei din jurul tau.

| Violleta2022 a răspuns:

Incearca sa te adaptezi si sa nu-ti mai faci scenarii fricoase, ca esti suficient de mare sa poti vorbi pentru tine si sa te comporti ca un adult.