| puffika a întrebat:

Ma simt urata si proasta. Exact ca o fraiera in lumea perfectilor.La mine in clasa toate fetele sunt frumoase si destepte fiecare fata are note mari si calitati de admirat in afara de mine eu sunt cea mai fraiera din toate nu am nimic special ca ele toate sunt absolut perfecte. Cea mai frumoasa din ele are parul cret si lung si are foarte multi bani, tot timpul isi schimba hainele si fiecare haina este mai frumoasa decat cealalta, nu ca as fi invidioasa sau chestii de genul asta.Eu am fost o proasta am haine urate.Parul meu e groaznic, absolut groanic, este pana la sani si slutit in fata si sta ca naiba fix cand ma duc la scoala fiindca acum 8 luni mi-a slutit o proasta parul.Pe mama nu vreau sa o jignesc ea zice "Vai da tu esti o fata foarte frumoasa si ce daca nu ai parul lung si asa si nici macar o persona care nu invata bine nu se simte ca tine care ai reusit sa termini cu 9(hm. a o medie de 9.11 obtinuta cu greu)" tot timpul a tinut sa fiu ca ea, ei nu ii placea parul lung si in clasa 1 ma tuns si aveam parul f lung si cand am ajuns in clasa am iesit la tabla si toti radeau de mine findca doamna invatatoare plecase din clasa acum ea neaga totul zice ca "Da nu stiam si iti statea foarte bine si etc", de mica am fost victima prostelor care nu stiu sa tunda bine.Si fata despre care vam povestit e placuta de toti si e super grozava eu pe langa ea ma simt ca un ****, ca o ratata.As vrea sa arat si eu asa:
http://www.google.ro/......tp?/imgres
chiar daca e coreeanca arata super bine
http://www.istockphoto.com/......y-hair.jpg
Baiatul pe care-l plac ma uraste. Poate sa fie viata mai grozava de atat? Poate?
Nu! Cand eram mica aratam foarte rau, dar sa va zic si diferenta.Cand aveam parul lung eram mai curajoasa si ieseam la tabla, raspundeam bine.Si dupa ce ma tuns periuta(baieteste) m-a scos doamna invatatoare si radea toata lumea de mine si de atunci am inceput sa fiu o ratata cand toate celelalte fete erau foarte frumusele.
Nici macar ochi frumosi nu am am ochi caprui spre verde o nuanta amestecata cand plang sunt aproape verzi si in rest sunt caprui eu i-as vrea albastri sau verzi(ca ai mamei mele, ea are niste ochi super frumosi), am vrut sa ma duc sa-mi iau lentile si extensii dar nu mi-a dat mama bani zice ca costa prea mult si nu avem bani.
La liceu vreau sa fiu si eu cea perfecta, cea draguta, cea destepta cea mai buna partida din scoala fiindca m-am saturat sa fiu prosta clasei, a scolii si a tuturor lucrurilor m-am saturat de lumea asta.Am incercat sa-mi tai venele dar cutitul nu a fost bun, deoarece ca avea zimti nu reuseam sa imi tai vena.Frumos? Va rog nu radeti dar chiar nu era >bun
Da si revenind la baiatul pe care il plac pur si simplu ma uraste si smt ca nu am nimic de aratat lui, simt ca nu are nimic de vazut la mine, tot timpul stau deoparte ca sa nu ma vada el nu se ita nici la celelalte fete dar cand intoarce capul spre mine simt ca o intoarce ca sa vada cat de ridicola sunt.
Oricum ma rog sa nu o vada mama! Va rog sa nu radeti!
Si intrebarea este este viata mai grozava de atat?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
16 răspunsuri:
| Aηηy a răspuns:

Buna kiss.
Am citit tot si chiar imi pare foarte rau. Viata este foarte cruda cu tine. Ar trebui sa incerci sa strangi bani, macar pe cei pe care ii primesti in fiecare luna din alocatie.
Nu cred ca esti asa " urata " precum zici. Fiecare e frumos in felul sau. Poti sa iti cumperi extensii, explica-i mamei tale ca iti doresti foarte mult sunt in jur de 2 mil jumate, extensiile naturale. Lentile de contacat nu cred ca iti trebuie, ai ochi superbi mai ales ca se schimba, se fac si verzi si caprui. Poti sa te duci la salon sa te pensezi, iti da un aer mai matur, in jur de 10 lei. Roaga`ti mama sa faca un sacrificiu pentru tine, sa iti cumpere cateva hainute mai la moda dar ieftine, se gasesc si asa dar trebuie sa cauti foarte mult. Cat despre medie, ai o medie foarte buna, fata de alti copii.
De unde sti ca baiatul pe care il placi nu te place? mai intai schimba-ti lookul si apoi incearca sa intri in vorba cu el, sa gasiti subiecte comune si peste catva timp sa ii spui ce simti pentru el.
Colegii tai sunt chiar nesimtiti daca fac glume pe seama ta :-s din cauza parului. Daca zici ca acum ai parul pana la sani e foarte ok si eu tot asa il am dar mi-am pus extensii si arata mai bine, mai bogat.
Nu are cum sa vada intrebarea asta mama ta, atata timp cat nu ai site-ul deschis cand ea este langa tine, iar dcaa o vede poate isi da seama ce e in sufletul tau.
:X bafta kiss.

| Liviu a răspuns:

Stiu prin ce treci (poate chiar prea bine.sa nu intram in amanunte!)
Deci asa sunt copii
Dar stii ce e lucrul tragic?
Faptu ca la liceu vei apuca in SCOALA cu 1 2 3 poate mai multi colegi care te vor face de ras'
Majoritatea sunt copii degeaba au o varsta nu gandesc nu ai ce sa le faci'
Nici 1 om nu e urat toti putem fii frumosi dar cum spunea cineva mai jos.
Povestea cu ratusca cea urata'
Stai calma
Dumnezeu are si scari de urcat si de coborat
Cat despre parul lung
Nu stiu ce sa spun.
Si eu mi-am lasat parul lung majoritatea ma judeca'
Stii cum se spune?
"Voi radeti de mine ca sunt diferit!"
"Dar eu rad de voi ca sunteti toti la fel "
Cam asa vine chestia'
Oameni se tem de cea ce nu cunosc.
Daca vrei sa mai vorbim te astept pe pm cu idd tau ^^

| CandyTetris a răspuns:

Iti place drama, nu-i asa?

| Foca a răspuns:

Buna Puffika. Si daca esti asa cum ai spus tu care este problema? Asculta la mine nu toate lumea este perfecta, si nu incerca sa te schimbi ca n-are rost, poate lasa-ti parul mai mare. Si baiatul care il iubesti daca te uraste fate ca il uiti si gata. N-are rost sa te simti urata. Asta este viata nu toti suntem frumosi nu toti suntem urati. Asa a fost sa fie. Cat si cu venele nai si tu ce face ca tot vei trai, pierzi ceva sange si asta-i tot. Si dupa sa te strige lumea pe strada sinucigasa? Nu e bine asa. EU zic traieste-ti viata in continuare ai grija de scoala si nu te lasa imfluentata de ce vezi in jurul tau. Asta este daca asa a vrut Bunul Dumnezeu nu ai nimic ce vei schimba. Parerea mea : Veziti de scoala, ai tot timpul sa devi frumoasa happy.
Succes.
Ciaowinking

| simf a răspuns:

Iti amintesti basmul cu ratusca cea urata? ea era lebada, ceilalti n-o puteau recunoaste.
orice om are plusuri si minusuri, tu trebuie sa le gasesti pe ale tale, unde poti - schimba, unde nu intai incearca sa intelegi, apoi sa accepti.
fii sigura ca sunt oameni care te plac, te apreciaza. numai rabdare sa ai, vor veni. si va veni si vremea in care, privind inapoi, vei spune: "ce copil bleg eram".
experimenteaza, gaseste solutii sa fii multumita de parul tau; analizeaza-te bine si vezi care iti sunt partile foarte bune. descopera-te.
si lasa-ti venele lungi, nu incerca sa le scrutezi. sigur iti sta mai bine cu ele asa.happy

| dicualex a răspuns:

Pai in primul rand fiecare om este frumos in felul lui si adorat si iubit de Dumnezeu.
Ca ai incercat sa-ti tai venele este cel mai "Tampit" Lucru pe care ai vrut sa-l faci, niciodata sa nu mai faci asta.
Ca spui tu ca fetele de la tine din clasa sunt perfecte?, nimeni nu este perfect indiferent ca arata ca-n Povesti sau are alte calitati.
Ca zici ca esti cea mai slaba la invatatura din clasa? Este datorita faptului ca tu, esti foarte complexata de cei din jur. Uite si eu acum cativa ani pe la 14-15 Nu ma vedeam minunat, adica exact la fel nu credeam vreodata ca o sa ma placa cineva sau ca se va uita o fata la mine si ma uram pentru infatisarea mea, pana mi-am dat seama ca cineva sus ma iubeste si ca nu trebuie sa ascult de gura rea. Am inceput sa am grija de mine, sa ma aranjez, sa dau o imagine oarecare "buna", si pot sa spun ca cine-mi zicea inainte ca nu o sa am parte de nimic, a fost total invers si le-am dat cu flit.
Asa si tu invata mai mult la scoala, la liceu o sa fie altfel, ai sa vezi
Ocupate de tine, fa-te "Frumoasa" ca sa zic pe termenul asta adica, Fi la moda cu hainele, aranjeaza-te bine, da o imagine mai buna la scoala, fi indiferenta, sa nu-ti pese ce zic alti colegi, Roaga-te de o fata de la tine din clasa sa te ajute sa-ti alegi hainele sau ma rog.
Pe scurt, nu mai spune ca esti URATA ca nu esti! fiecare fata e frumoasa, nu mai spune ca esti proasta ca nu esti! Mintea ta este tulburata de tot ce se intampla in scoal, Nu trebuie sa te sinucizi, Viata e Foarte frumoasa o sa vezi asta daca o privesti cu alti ochi.
Mama ta te iubeste, mama ta iti spune adevarul.
Esti frumoasa, fi pentru tine, daca altii nu au ochi sa vada asta

| adriana543768654567895334 a răspuns:

Offf ce rau imi pare de tine. Sincer. Nu cred ca tu nu ai calitati sa fim seriosi toata lumea are.
Incearca te rog sa fii mai puternica. Uite id meu : adri.nico55
Sper sa vb si sa te ajut. Papa pUp

| Liniuta a răspuns:

Iubiie big hug Nu fii suparata :* Nu trebuie sa ai parul lung ca sa fi frumoasa.Iti dau un exemplu : Rihanna cand era tunsa bob tot frumoasa era :*
Nici eu nu am parul cat al acelei coreence, il am mai scurt decat al tauwinking. Il am pana la umeri si nu ma consider urata pentru. ca nu am parul lung.Nu iti trebuiesc bani sa fii "cool". Poate ca prietenele acelei fete cu parul cret stau cu ea numai pentru bani sau pentru ca este populara.Si ce daca ai fost tunsa periuta?! Ce le intereseaza pe colegele tale sau pe profesoare?! Ele sa aiaba grija de ele nu de altii.
Despre acel baiat, mai sunt baieti care te plac si care te vor placea pen tru ceea ce esti.Nu trebuie sa fii ca restul fetelor.Si de unde stii ca te uraste daca stai departe de el? Daca nu se uita nici la celelate fete si intoarce capul spre tine poate te place nu te uraste.Si nu cred ca esti ridicola.
Ca sa fii cea mai perfecta si cea mai frumoasa trebuie sa in primul rand sa nu te mai subestimezi, sa nu te mai faci singura ratata si urata si etc.Ai incredere cu tine.Gata,a trecut :* nu mai esti tunsa baieteste :* Daca vei fi mai increzatoare vei deveni cea mai frumoasa :*
Lasa-mi si mie id-ul tau intr-un mesaj daca vrei :*

| borntotwerk a răspuns:

Omg fato exagerezi laughing

| MyYLife a răspuns:

Raspuns pentru. Puffica-Nu trebuie sa ai bani ca sa fii frumoasa cum ai zis de prietena ta! Asta e ce sa faci uni au mai mult noroc iar alti mai putin.Prietena ta e norocoasa dar ''Nu haina face pe om", incearca parului tau sa-i abordezi un stil! Nu cred ca esti urata si ca nu ai calitati fiecare om are o calitate care si mai tarziu poate fi descoperita.Nu cred ca baiatul despre care vorbesti de uraste! Probabil simte ceva pentru. tine dar tine ascuns in el, e mai rusinos.Nu face presiuni asupra lui observa cum se comporta uneori pentru. o fata e de ajuns si o simpla privire tipatoare ca sa stii ca te place.Nu trebuie sa te sinucizi cu chesti din astea urasc vorbele gen "ma tau cu lama","ma arunc de nu stiu unde","ma spanzur","ma droghez" adica ce sunt astea vorbe fara sens! Acum revenind la tine nu trebuie. sa te crezi urata am si eu 2 colege cu aceiasi problema iar colegi mai mari le spun lucruri de genu "esti mai urata decat fata paduri","nu s-ar uita nici moartea la tine si etc. deci iti dai seama ce lucruri jignitoare asa ca du-te acasa in oglinda si puneti o intrebare la care sa gaseti raspuns legat de tine si frumusetea ta! Poaete ti se pare stupid ca o fata de 12 ani sa-ti dea sfaturi da eu chiar sunt o persoana draguta si inteligenta nu ca m-as lauda sa ceva chesti din astea.Eu si cu o prietena suntem super si toti ne apreciaza chiar si copii mai mari.Incearca sa-ti gasesti o calitate si cauta in tine frumuseta ta! Sper sa o gasesti! Bafta! Si raspunsul la intrebarea tatongueoti s-o faci mult mai grozava viata ta dar totul depinde te tine!

| NoNaMe_7575 a răspuns:

Nu ccred ca esti urata! Daca ai parul mai scurt nu inseamna ca esti urata! Cate fete de la mine din clasa au parul scurt si sunt f frumoase! Si eu am parul pana la sani.Toti avem defecte nimeni nu e perfect...Dar toti avem ceva al nostru ceva frumoslove struck.Nu cred ca esti asa de urata prekum zici

Daca baiatul acela te place? nu ai de unde sa stii!

P.S Sa nu iti dau venele ca poti sa mori! Nu riska viata pentru asta. U inveti si bine...La noi in clasa cine invata bine striga dupa el tocilara.Tot ce este peste 9 este f binewinking

Sper ca te-am ajutat!winking

Nu e viata atat de urata pe cum o zici

| LetyArob a răspuns:

Ca sa-ti dau un raspuns m-am uitat la profilul tau si am vazut ca nu esti nici pe departe cum spui tu! Ti-am citit raspunsurile pe care le-ai dat altora si cred ca esti o fata pe cinste doar ca trebuie sa ai mai multa incredere in tine si sa te respecti mai mult.Lasa gandurile negative si traieste-ti mai mult viata ta decat pe a celorlalti.Succes!

| Anonymus123 a răspuns:

Stiu exact prin ce treci, nici eu nu sunt regina frumusetilor...dar gandeste-te ca fata aia va ajunge in viiata plastificata si modificata ca barbie...imi pare rau fiindca m-am vazut pe mine in ce ai spus tu

| sergiuvipera2014 a răspuns:

Pana si cel mai frumos trandafir are spini.

| Pavellina_Pave_1994 a răspuns:

Inteleg prin ce treci, dar stai linistita. problema ta e trecatoare cu timpul ai sa observi multe schimbari atat fizice cat si psihice. Tin minte ca si eu in clasele mici eram cam naspa ( asta pentru ca nu prea ma interesa asa mult fizicul ) si sora mea era mai frumoasa decat mine ( mereu ma plangeam de asta ).Dar cu cat a trecut timpul am inceput sa am mai multa grija de aspectul meu fizic, iar acum sora mea are cosuri foarte multe si eu nu am mai deloc, deoarece se dadea de mica cu fond de ten si chestii. Eu am fost tunsa baieteste, pentru ca asa vroia mama laughing) Si spunea mereu ca imi sta bine, ca sunt foarte frumoasa (semanam mai mult cu un baiat)laughing)). Ai incredere in tine, fiecare are ceva frumos, doar ca inca nu ai descoperit tu. Este important sa ai incredere. Si nu cred ca esti chiar asa urata precum spui, asta e doar in mintea tau, pentru ca asa te crezi tu despre tine. Stiu ca asta este perioada cand ne cautam toti defecte si incercam sa ne schimbam dar trebuie sa ne acceptam pe noi insusi.Nu trebuie sa fii foarte frumoasa ca sa te placa lumea. te poti face pacuta si prin felul tau de a fi. Sper ca te am ajutat. Si nu uita : AI INCREDERE IN TINE!

| SJ13ELF15 a răspuns:

Toate stările pe care le-ai descris aici mi se par cunoscute și am trecut și eu prin ele, și încă mai trec.
Și tot ce pot să fac e să încep o schimbare. E greu să treci prin aceste lucruri te înțeleg.
Așteaptă cu timpul părul îți va crește, și eu îl vreau lung până atunci vei găsi tu moduri în care să-l pui în valoare. Hainele...eu trec prin aceași situație, am multe haine și încă îmi iau, dar dupa aia nu mai îmi plac, nu mă simt bine în ele, plus că sunt și mai scundă și par mai grăsuță. Poți începe prin economisirea banilor de buzunar și îți inviți o prietenă să îți dea sfaturi și rezolvi și cu hainele, iar ochii îi am exact la fel cum îi ai tu, nici mie nu-mi plac ai mei, dar astea pot fi doar niște păreri pentru că așa ne-am obișnuit noi, cu timpul poate vei deveni mai încrezătoare, nu te mai uita la toate păpușile barbie din jur, că nu-s atât de perfecte precum par. Îți urez succes din toată inima și sper să-ți rezolvi problemele cât mai repede. :*