| gomen a întrebat:

crying mai am un an si voi merge la liceu. Îmi e frica, am anxietate socială, simt ca nu imi voi face prieteni, sau nu voi întâlni o persoana așa cum vreau, sau pe cineva care sa îmi placa de acea persoana CU ADEVĂRAT.uhh, cred ca voi rămâne singură forever;-;

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cu atitudinea asta nu rezolvi nimic, doar iti faci rau prin ganduri negative. Incearca sa te lupti cu acesta `boala`. Exista o multime de carti pentru combatarea anxietatii sociale, sau ca sa-ti intaresti increderea in tine.
Sau poti merge direct la un psiholog.

| gemeni6226 a răspuns:

In primul rind renunta sa iei pe Nu in brate.Sunt multe persoane care o sa caute prietenia ta esentialul e sa ai incredere in tine si in oameni, sa zimbesti si sa nu stai deoparte.Bineinteles societatea priveste ca pe niste ciudati cei care stau deoparte le considera egoisti si ingimfati si pe buna dreptate.De vei renunta la egoism si mindrie si vei sti sa te daruiesti oamenilor nu ramai singura.

| Sensity a răspuns:

Un an te poate schimba in bine (o spun din proprie experienta). La liceu sunt diferite tipologii de oameni si mai mult ca singur vei gasi oameni in preajma carora te vei simti bine. Temerile tale sunt nefondate. Pana atunci incearca sa "lupti" cu anxietatea. Roaga un prieten apropiat sa iti prezinte oameni noi si incearca sa iti largesti orizonturile, sa fi asa cum iti doresti.

| gomen explică (pentru Sensity):

Sincera, n-am niciun prieten apropiat. Eu sunt genu "open-minded". De fapt am o " prietena" cu care vorbesc des, dar își aduce aminte de mine doar cand are nevoie de ceva. sad