| Anonimboy111 a întrebat:

Ce pot face sa nu mai fiu rusinos vu oamenii noi? fara mistouri pentru ca atunci cand incerc sa ies cu o persoana simt ca nu pot(anxietate sociala cred, nu stiu) si vreau sa rezolv acesta persoana

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| JustDeedee a răspuns:

Salut! Am ales sa-ti raspund la intrebare deoarece si eu am fost rusinoasa la un moment dat cand era nevoie sa cunosc persoane noi. Din experinta mea, pot sa-ti spun doar sa ai rabdare si sa faci pasi mici atunci cand vine vorba de a cunoaste pe cineva nou. Lasa persoana aceea sa conduca conversatia: raspunde la intrebarile pe care persoana respectiva ti le adreseaza si reformuleaza-le in asa fel incat sa-ti raspunda si ea la aceleasi intrebari (intrebari in limita bunului simt). Nu-ti fie teama daca va fi o pauza in conversatie, se intampla oricui. Fii deschis, relaxat, zambitor. Incearca sa vorbesti cu acea persoana exact cum ti-ar placea sa ti se vorbeasca, e posibil ca si acea persoana sa fie rusinoasa. Mult succes si sper ca te-am ajutat intr-un fel sau altul! happy

| adryang78 a răspuns:

Se pare că te confrunți cu o lipsă de încredere în tine însuți. Nu ești singurul, și nu este o problemă de nerezolvat. Ai nevoie de stimuli pentru a te simți mai bine în pielea ta și mai încrezător în tine. Cea mai simplă și mai la îndemână metodă este să te înscrii la un curs de sport de contact: box, judo, jiu-jitsu, karate, wing chun, aikido, tai chi... Ai de unde alege. Scopul nu este să ajungi un șmecheraș bătăuș, ci să îți aducă un echilibru interior. Pe lângă beneficiile sportului, o să constați în scurtă vreme că te vezi tu însuți cu alți ochi, ai mai mare încredere în tine și, implicit, se va reduce sau va dispărea cu totul și emotivitatea.
Succes!