| Goddessss a întrebat:

Mai exista iubire?
Eu zic ca nu prea (iubire in adevăratul sens)

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Nu cred ca exista saptamana in care sa nu apara o intrebare de genu'. Dar ce sa vezi, de fiecare data apare de la persoane pe care daca le intrebi,, ce este iubirea?", habar n-au sa-ti raspunda sau chiar daca o fac, iti dau o definitie complet eronata.

-nu confunda iubirea cu afectiunea.
-iubirea se afla in mai multe lucruri, nu doar in relatiile de cuplu.
-nu exista iubire fata de prieteni, parinti, iubit etc. E standard. Faptul ca-i tratezi diferit si cu iubitul faci niste lucruri pe care cu prietenii nu le faci, aia e altceva.
-nu exista iubire in adevaratul sens. E doar iubire si atat. Nu iubire adevarata si nici falsa. Daca e falsa, atunci nu mai este iubire. E ca si cum tu aia vea acum in fata un pahar cu apa si ai spune ca de fapt e gheata lichida. Ori e gheata, ori e apa? Ori e iubire (si atat, nu adevarata sau falsa), ori e altceva?
-iubire = intelegere, acceptare, respect, sustinere, sinceritate etc
- 2 persoane nu trebuie sa fie neaparat impreuna daca se iubesc

Oamenii care spun ca nu mai exista, in primul rand, habar n-au ce este aia, in al doilea rand ei se gandesc numai la iubirea din relatiile de cuplu si in al treilea rand, mai mult ca sigur au avut MINIM un fail intr-o relatie din trecut din moment ce au ajuns la aceasta concluzie, pe care ce sa vezi, ei o considera adevarata, cand de fapt este doar parerea lor care (repet) este bazata pe experiente din trecut.

| Goddessss explică (pentru Nemessys):

Trueeee

| Goddessss explică (pentru Nemessys):

Frumos răspuns

| Nemessys a răspuns (pentru Goddessss):

Saru'mana

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pentru cei cu sperante da, restul care nu crede va trai o viata plina de riscuri bani, probleme, bucurii - realismul atras din gandirea lui

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sigur ca existawinking

Tu de ce spui ca nu?

Daca imi permiti, faptul ca ai zis asta, ma duce cu gandul la urmatoarele variante:
- cineva ti-a inselat asteptarile si te-a dezamagit;
- nu ai gasit pe cineva si te gandesti ca nu ar fi posibil pe cineva conform asteptarilor tale;
- ai vazut anumite cazuri sau combinatii de ce am zis mai sus.

Deci, care este? thinking

| Celcestietot a răspuns:

Sigur ca da. Cuplurile (pe bune) ce sunt?

| CostinAlamariu a răspuns:

Desigur ca exista, dar e rară.

| Anonimm30 a răspuns:

Da eu sunt iubirea

| Cristian84 a răspuns:

Exista atata timp cat esti cu persoana potrivita