| OmulKartof a întrebat:

Maine am programare la radiografie la plamani deoarece aunt racit si tusesc foarte mult.
Acum 2 samptamani am fumat o tigara deoarece eram curios, oricum nu imi place asa ca de atunci nu m-am mai atins de vreuna.
Este posibil ca la radiografie sa se vada ca am fumat o tigara acum 2 saptamani?
Va rog dau funda!

3 răspunsuri:
| ANAHsneaman a răspuns:

Bună!
Din câte știu eu nu cred ca se observa nimic.
Atâta timp cât tu ai fumat o singura țigară și aceea la 2 săptămâni.
De obicei la astfel de raze mi se pare ca se vad astfel de rezultate în câteva luni sau ani!
Nu știu exact detaliile. Nu sunt fumătoare. Iar ceea ce ți-am spus, am auzit! Nu am verificat cu exactitate.
Poate vei mai primi răspunsuri ce conțin mai multe detalii.
Numai bine! Multa sănătate. Și pentru sănătatea ta nu mai încerca și a doua oara. E un viciu de care te poți detasa cu mare greutate!

| Eireann a răspuns:

Nu se vede, stati linistiti. Pe o radiografie se vede daca exista leziuni sau anomali in zona plamanilor. Nu scrie daca esti fumator sau nu.

| oz_1736 a răspuns:

Se va vedea ca esti racita la plamani. Se vadea o pata sau altceva, daca ai mai fost racita in trecut. Dar ca ai fumat o tigara sau 2 pachete nu se vede, chiar daca incearca cineva sa scoata de la tine ca fumezi si se vede pe radiografie, te minte.