| LaurentiuPaul24 a întrebat:

Mâine merg la o nunta vreau o părere va rog,am o cămașă albă, pantaloni(Blugi) și converși albi vreau să știu dacă îi ok sau nu?laughing)

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nunta este un eveniment oficial si clasic, extrem de important pentru cuplu care se casatoresc, asadar sa mergi la nunta lor imbarcat cat mai frumos si elegant, ca sa-i cinsteti, imbracat la camasa, costum, cravata si pantofi in picioare. Evident proaspat spalat si cu parul pieptanat.

la nunta NU se merge in blugi, tricou, tenisi, adidasi sau converse, ca aia este tinuta de jucat fotbal si mers in parc sau la piata, nu la nunta, ca le strici oamenilor nunta!
Probabil te vor ruga sa mergi acasa sa te schimbi, ca le strici nunta si pozele, totul.

Daca nu ai costum sau macar un pantalon clasic cu dunga si pantofi in picioare, mai bine nu te duci deloc la nunta si le trimiti doar darul, ori imprumuti de la un prieten.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e deloc ok.

| dullcat a răspuns:

Buna.Considerand ca esti adolescent, e ok.Cauta sa fie blugii intr-o singura nuanta uniforma, poate chiar bej, nu bleu spalaciti, cu gauri.

Formalitatea nuntii nu mai este deloc valabila ca pe vremea celor care ti-au raspuns in comentarii.Eu am vazut cupluri tinere care au in picioare incaltaminte casual sport si haine elegante.Sau am vazut nunti cu tinute deloc pretentioase si mi se parea mult mai firesc astfel, mai natural, lejer, intim, mai aproape de ce ar trebui sa fie un astfel de eveniment spre deosebire de ce e la romani( paranghelie cu decor si tinute luxoase, chiar tiganesti, formatie de zeci de mii de euro etc).

De multi ani se poarta aceasta incaltaminte si cu tinute office.Deci moda a evoluat, asadar e mai important sa fii imbracat comod si sa te simti bine alaturi de gazde. Daca mirii nu au stabilit un cod vestimentar, nu ai de ce sa iti faci griji. Oricum la finalul serii doamnele isi vor schimba incaltamintea pentru a putea dansa.Tu vei fi deja avantajat, deci nu mai ramane decat sa te distrezi!

Vezi aici exemple la tinuta smart casual : https://www.bman.ro/......ta-bman-ro

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu merge deloc tinuta aia!

| sammie a răspuns:

Converșii nu prea merg. N-am vazut pe cineva care poarta adidasi la nunta.

| DomnulPoliticos a răspuns:

Conversi la nunta? Te vor filma invitatii si te vor posta pe tiktok big grin

| litere123 a răspuns:

E okay. Important e să fii spălat, îngrijit și să fii tu însuți. Dacă acesta ți-e bugetul e mai mult decât "ok". Lasă vorbele oamenilor să zboare, căci ei judecă oricum ai fi îmbrăcat. Distracție plăcută la nuntă!