| DianaIonita a întrebat:

Mama mea este foarte nervoasa de cand s-a nascut fratele meu. intotdeauna isi varsa nervii pe mine si cauta motiv de cearta. mereu imi spune sa plec de langa ea. iar atunci cand e calma imi spune sa ii zic ei tot despre baieti, dar cand ii zic se enerveaza, ma cearta si ma pedeseste. CE POT FACE SA MA INTELEG MAI BN CU EA?

Răspuns Câştigător
| Lexus28 a răspuns:

Incearca sa ii spui ca iti este greu sa i te destainui daca ea te cearta intotdeauna si ca probabil nu ai mai face nici tu greseli daca mama ta te-ar asculta pana la capat si ti-ar oferi niste solutii. Intreab-o daca ai facut bine un anumit lucru, cere-i parerea mereu, spune-i ca o iubesti si ca vrei sa auzi de la ea acelasi lucru si incearca sa o intrebi si pe ea cum se simte, daca are vreo problema sau nu. Poate ca nu iti va spune si prefera sa tina problema pentru ea, dar cred ca va aprecia faptul ca pentru o secunda te-ai intrerupt din ale tale ca sa o intrebi si pe ea cate ceva ce nu are legatura strict cu tine. Nu cred ca ea cauta motiv de cearta, poate e doar mai stresata ca de obicei. Cauta sa nu o enervezi si tu pe cat posibil si fii mai maleabila, nu ii da replica la tot ce iti spune, si nu ii reprosa ce nu iti convine, spune-i frumos!

5 răspunsuri:
| Giaaa_8132 a răspuns:

Se spune ca unei femei ii trebuiesc 9 luni sa devina mama si unei mama ii trebuiesc 9 luni sa devina femeie(innapoi) si mama mea e dificila si o confruntare directa e ca o gaura neagra tot timpu ea are dreptate:-s dar u poti incerca!

| pinkystyleツ a răspuns:

Eu zic ca tot ce ai scris tu mai sus sa discutii tu cu ea.Cred ca va intelege.:* bafta, Funda pls.puppy dog eyes?

| cuteandfunny a răspuns:

Sa o ajuti mai mult la cresterea fratelui tau si asa va avea mai mult timp sa se relaxeze si o sa poti vorbi cu ea mai multe gandeste-te si tu ca are atatea de facut intr-o zi, plus ca bebelusul cred ca o mai scoala noaptea din cand in cand e o situatie stresanta pentru oricine, deci ti-am spus incearca sa o ajuti cu ce poti si o sa vezi ca o sa fie mai bine succes

| llll a răspuns:

Nu stiu sigur ce sa-ti spun draga mea dar intelegeo ca are un bebelus si e nervoasa ca nu prea doarme noapte ddar inceara sa faci cum spune ea ajut-o vorbestei frumos intelegeo si tu mult succes daca tem ajutat cumva

| silvester13051996 a răspuns:

Ii zici in fata ce te doare si gata eu unu asa fac si nu pic bine in fata parintilor in conparatie de sora mea mai mare dar nu-mi pasa eu unu ma simt ceva mai liber, sora mea mereu se plang de ei, ca nu o intelege.da asta e daca nu le zice ce vrea nici eu nu stie ca sa-ti deabig grin(dumnezeu iti da da nu-ti baga in plasabig grin)