| anonim_4396 a întrebat:

Hei!
Aș vrea să povestesc aici ceva‚ și am nevoie de o... opinie.

Nu știu de ce‚ dar‚ mai nou‚ mama mea se supără pe mine din orice prostie. Imediat se enervează și se ia de mine. Eu întotdeauna sunt cu ea. Merg cu ea la biroul ei‚ plec cu ea acasă‚ merg cu ea în oraș‚ mereu stau cu ea și în casă. Cât de cât se supără din ceva‚ imediat își varsă nervii pe mine. Ea mereu zice că nu e bine să îți verși nervii pe cineva. De ce ea face așa? Oare eu o enervez? Întotdeauna încerc să fac să fie tot bine‚ dar ea critică orice fac eu.
Vineri‚ de exemplu‚ înainte să plecăm de acasă‚ ea m-a întrebat dacă îmi stă totuși bine cu ce eram îmbrăcată. M-am uitat în oglindă și am zis că na‚ bine‚ mă schimb. M-am dus în camera mea și ea iar s-a supărat că cică mă înstrâmb din orice zice‚ iar eu nici măcar nu m-am înstrâmbat. Cu orice ocazie are‚ zice că dacă nu îmi convine ceva pot să plec de acasă‚ sau că degeaba se chinuie cu mine că eu nu-știu-ce‚ sau că dacă ea îmi va cere vreodată un pahar cu apă la bătrânețe eu o să îi dau otravă‚ și tot felul de aberații care pe mine mă dor. Mai ales faza cu otrava. Când aduce vorba de asta‚ îmi și dau lacrimile. Nu înțeleg de ce face așa. Acum seara‚ eram în camera de lângă ea‚ că știa că mi s-a descărcat telefonul și bateria externă nu încarcă telefonul meu. Am stat dincolo la încărcătorul bun ca să pot răspunde mesajelor‚ iar ea știa asta. M-a întrebat ce fac. Am zis că aștept să se mai încarce cât de cât telefonul‚ și a întrebat dacă nu merge cu cealaltă baterie externă. Am zis că nu am încercat‚ dar știam oricum că niciuna dintre ele nu mi le încarcă. A zis că bine și că să stau dincolo‚ și iar s-a supărat.
Eu nu o mai înțeleg.

Nu îmi spuneți să vorbesc cu ea despre asta fiindcă nu o s-o fac și nu am curaj‚ fiindcă poate iar se ceartă cu mine sau‚ în cel mai rău caz‚ mă lovește.

Ce părere aveți voi? >.

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

E nervoasa are nevoie de sex sa o mai linisteasca tată nu ai? Sa o calmeze, tu ce varsta ai?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta are mama ta?

| Freya1 a răspuns:

E normal daca esti mereu cu ea sa nu se simta tocmai in largul ei...Te-ai gandit sa nu mai fi cu ea chiar peste tot, sa o mai ajuti in casa sa mai iasa si ea la o cafea, sa mai iesi si tu in oras sau la o prietena sa o lasi un pic libera? Sincer si pe mine m-ar cam enerva sa am un copil mare ce sa stea mereu si mereu langa mine si in camera si in bucatarie si la munca...

| Ryss a răspuns (pentru Freya1):

Nu o deranjează că stau cu ea. Ea mereu unde pleacă mă ia cu ea. Nu mă ofer eu

| Freya1 a răspuns (pentru Ryss):

Pai incearca sa ii spui ca nu mai vrei sa mergi cu ea peste tot.
Aratai ca te-ai maturizat si nu mai ai nevoie de ea 24 din 24 si o sa fie si ea mai relaxata...

| Ryss a răspuns (pentru Freya1):

Cum să îi spun asta? Nu stau cu ea obligată. Stau cu ea pentru că îmi e mamă și îmi place

| Freya1 a răspuns (pentru Ryss):

Da da tu nu intelegi si observi ca are nevoie de spatiu...Cati ani are? are nevoie si ea sa faca alte activitati iar tu daca ii demonstrezi ca esti suficient de mare sa te descurci singura nu iti mai poarta grija atata si este si ea mai relaxata ce e asa mare tragedie.
Acuma spui ca ea te ia peste tot acum spui ca tu mergi cu ea ca asa vrei si iti place...E clar cand ai spus ca ai mers in camera aia sa iti incarci telefonul si ti-a spus ca nu aveai in alta camera unde sa il pui ca vrea oarecum sa iti bata apropul sa pleci

| NGheorghe a răspuns:

Apuca-te de impletit, tricotat, croșetat si îți va da pace. Sunt atât de multe cauze ca este imposibil sa ghicim, si chiar dacă ghicim pentru tine este imposibil sa rezolvi ceva, oricum cu timpul vei descoperii cauzele.

| presus a răspuns:

Cati ani ai?

| qwertpro a răspuns:

Ei bine este posibil ca tu sa petreci prea mult timp impreuna cu mama ta, iar astfel ea nu are timp sa se gandeasca la problemele ei, sau sa comunice cu alte persoane cu care ar vrea sa discute despre lucruri importante de adulti.Incearca sa iti petreci timpul si impreuna cu prietenii tai, vorbeste cu cineva despre asta ca sa te simti mai libera.Pe mama ta ceva o streseaza, deoarece nimeni nu s-ar comporta asa daca totul ar fi bine. Vorbeste cu cineva din rude, spune-le ca mama ta se comporta ciudat si poate ei vor vorbi cu ea si vor reusi sa o ajute.Iti e frica sa vorbesti cu ea, da te inteleg, dar trebuie, trebuie numaidecat.Prinde un moment cand ea are dispozitie mai buna si vorbeste cu ea, dar incepe cu incetul, si spune-i cat de mutl te stradui ca sa-i fii pe plac si spune-i ca te deranjeaza mult faptul ca ea vorbeste asa cu tine.Iti recomand sa ceri ajutor de la un psiholog.

| 2k18Tpu a răspuns:

Poate simte lipsa de amore.

| CristianM22 a răspuns:

Nu mai sta tot timpul cu ea, eu cred ca si ea are nevoie de putin timp in care sa fie singura. Nu mai pune totul la suflet, incearca sa pari putin mai indiferenta si daca te inreaba ce ai, ii spui: "De ce te intereseaza, oricum tu ma consideri o pacoste, ai prefera sa scapi de mine", trebuie sa ii vezi reactia, s-ar putea sa se schimbe.