| Dyingfetus a întrebat:

Mama mea mereu e nervoasa pe mine. Acum de exemplu vorbeste si ma face proasta, tampita, nu stiu sa fac nimic, pocitanie de copil.
Ieri fratele meu a intrat in camera mea, mi-a luat toate caietele le-a rupt, si cand merg la mama :Nu, ca daca nu ai avut grija de ele, normal ca ti le-a rupt! Dar ce vroia sa le ascund sub covor?
Ma uraste ca nu am media 10 pe linie, cum au alti copii. Dar de exemplu daca iau 8 toata ziua ma insulta si tipa ingrozitor. Nu am niciun sprijin de la ea.
Se crede sefa mea si orce zice trebuie facut imediat. Daca mergem pe strada si ea merge repede, daca cumva zic sa mearga mai incet se rasteste la mine, spune ca nu sunt in stare de nimic.
M-am saturat. Nu mai suport. Orce face fratele meu, eu sunt devina. Ca el e mic.
sadsad Imi doresc sa fie prietena mea, nu dusmana mea.

9 răspunsuri:
| ChocaholicBi a răspuns:

Vorbeste cu ea si intreab-o de ce s-e comporta asa cu tine pentru ca nu iei note chiar asa de mici. Roag-o sa se comporte mai frumos cu tine, nu ca cea mai mare rivala a ta.
P. S : Spune-i fratelui tau sa nu mai intre in camera ta! Succes! Funda?

| Bibutzu a răspuns:

Asa se intampla mereu! am si eu un fratior cu 6 ani mai mik decat mine el este intra 1. si mareu mami ma acuza ca nul ajut si pe el. mai ma cearta cateodata pentru greselile facute de el ...pentru ca nu l-am ajutat sa pentru ca nu l-am invatat! dar nu e asa exsagerata ca mami tau! dar. ca sa o mai indulcesti ar fi dragut din partea tha sa incerci so ajuti ( sa te apropii de fratele taw). sa o asculti daca poti fara sa comentezi si sai dai o mana de ajutor la treburile carei. pup. fundita/

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Imi pare rau sa citesc asta.Probabil mama ta trece printr-o perioada mai grea sau destul de stresanta.Parintii au uneori reactii neasteptate si fel de fel de "iesiri" nervoase datorate problemelor, pe care voi, cei mici, oricum nu le-ati intelege!
Nu insemna ca nu iti este prietena sau ca nu te iubeste! Acorda-i timp, iart-o! Ii va trece!
Si cel mai important lasa de la tine! Intotdeauna intr-o relatie, indiferent de ce tip ar fi, prieten, coleg, parinte, unul din cei doi trebuie sa mai lase de la el!
Si eu mai tip la fetita mea(e adevarat, nu o injur) ca nu si-a pus ghiozdanul la locul lui sau ca si-a aruncat hainele prin casa, pentru ca sunt zile cand am nervii incordati la maxim si ma enervez dintr-un nimic! Ma descarc pe ea, cum s-ar spune! Saracutza nu are nici o vina, dar nici nu ii pot spune de ce mami e atat de nervoasa si suparata!

| metehne a răspuns:

Hey suziihappy

pai inceara sa vorbesti cu mama ta sa-i spui ce ai tu pe suflet!

daca ti totul in tine nu vei rezolva nimi, iti spun eustraight face

Incearca sa-i explici ca atitudinea ei fata de tine nu este una corecta! Spune`i ca ea ca mama ar trebui sa te sprijine, sa te asculte cand ai ceva de zis nu contrariul sa tipe la tine sau sa te jigneasca!

iar in privinta fratiorului mai mic:Invata`l ca unele lucruri nu trebuie facute, iar ttu fiind sora mai mare incearca sa ii devii prietena fratiorului tau. poate asa te va asculta si nu va mai incerca sa iti distruga lucrurile!

aa si nu este adevarat! O mama oricat de exigenta si "rea" ar fi ea nu poate sa isi urasca copilul, deci nu te mai gandi la varianta asta cum ca mama ta te-ar ura! E adevarat orice mama isi doarste ca, copilul ei sa invete bine dar nu toti copii pot fi genii!

Spune`i acest lucru si mamei tale, asa va intelege ca tu nu esti singurul copil din lume care nu are l linie 10!

Sper cu tu si mama ta veti rezolva curand totul!

Mult mult succes!

| BlackMan a răspuns:

E asa face si tata trebuie sa le comentezi pana nu iti mai zic nimic si dupa iesi si din casa. o sa te lase in pace si cand vorbeste fate ca nu o/il auzi mai dal si afara din cameralaughing) pe bine asta fac si eu

| Andreea_5313 a răspuns:

Pff.la mine e si mai rau, tata, ma face proasta intruna si ca n-o sa ajung nimic, ma compara mereu cu fratele meu care are 10 pe linie... ce sa facem daca pentru ei asta conteaza? mandria.doamne feri sa ia copilul lor un 9.Eu le-am zis ca daca media peste 9 li se pare mica si ca sunt proasta atunci...sa se duca naibii.Au incetat de la un timp! Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau este o situatie ff naspa.la mine tata este asa. niciodata nu ma incurjeaza nimic.Iesi afara cu pritenii sau vorbeste cu ei ca sa nu mai fii stresata din causa lu maicata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i ca o intelegi ca e obosita /nervoasa /suparata, dar nu trebuie sa-si verse nervii pe tine. Media 10 pe linie? Nu trebuie sa nu te mai compare cu ceilalti, ci sa vada ceea ce faci strict tu.Si mama acum ceva ani ma compara cu o alta fata care avea numai 10 pe linie, dar a inteles ca eu sunt eu si nu trebuie sa imi scoata in evidenta defectele, pentru ca educarea unui copil nu presupune corectarea defectelor lui, pentru ca asta poate face si singur.Presupune mai degraba sprijinul oferit in identificarea calitatilor la care se adauga si ajutorul dat pentru a-si gasi un loc in societate care sa le permita sa profite la maximum de ele. Spune-i ca vreti sa comunicati mai mult, sa fiti prietene. Daca nu intelege absolut deloc, spune-i sa-si ia un copil care are 10 pe linie, eventual un robotel.Sunt sigura ca nu a avut numai 10 pe linie nici ea, adu-i aminte asta.Ca esti copil si ai nevoie de dragoste, nu te certuri si batai la cap.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fi cuminte