| anonim_4396 a întrebat:

Marijuana (iarba) creaza dependenta?

Răspuns Câştigător
| dulc3'maria a răspuns:

In afara faptului ca marijuana nu prezinta nici un risc, legalizarea acesteia ar da o grea lovitura traficantilor si ar baga o gramada de bani la buget, nu in buzunarul crimei organizate.
nu-mi spuneti ca "iarba" este doar un inceput dupa care urmeaza, pastile prafuri, injectii...etc.va spun ca NU este asawinking
Din cate stiu gazonul e legalizat.
cu dependenta de marijuana e foarte simplu: AI, FUMEZI--NU AI, NU FUMEZI.
nu se petrece nici o tulburare fizica sau psihica in lipsa acesteia(nu ai nici macar dorinta similara cu cea de a fuma o tigara obisnuita), deci pericolul ca cineva sa-ti dea in cap ca sa faca bani pentru un gram de iarba este exclus.
comercializarea legala ar putea fii controlata printr-un pret mai ridicat, parerea mea.

pupicilove struck:*

22 răspunsuri:
| LoveForShania a răspuns:

Marijuana este un drog. Orice drog iti creaza dependenta.
Drogurile sunt : Cocaina, Tigarile, Alcoolul, pana si Coca Cola, Marijuana si multe altele. sunt droguri si ele creeaza dependenta.
Sa nu fumezi niciodata, pentru ca::
Plamani sunt ca niste plasute de aer, cand tragi fum in piept, fumul acopera acela plasute si ele nu mai pot actiona asa cum trebuie. Si multi ani de fumat duc la nefunctionarea acelor plasute, adica pierderea puterii. intr-un cuvant, nu mai poti respira! Plamanii sunt distrusi!
Si cu marijuana e cam tot la fel!
Alcoolul. nah. nu e dependenta. dar mult mult alcool iti face capul praf sleepy. si iti distruge stomacul.
Coca cola iti distruge stomacul!

| Hmmmm a răspuns:

Logic ca da!tongue

| Victoria a răspuns:

Pe termen scurt, marijuana produce, de obicei, efecte ce tin de relaxare musculara, usoara somnolenta, cresterea pulsului si, uneori, tulburarea echilibrului. Dependenta de o substanta este psihica si fizica. Cea psihica se refera la nevoia de consum a substantei pentru a simti o stare de bine sau pentru a inlatura un disconfort psihologic (frustrare, stres, suferinta). Poti dezvolta o dependenta psihica fata de marijuana daca consumul este repetat intr-o perioada mai lunga de timp. Daca insa decizi ca mai vrei sa fumezi marijuana, atunci ar trebui sa stii ca, pe termen lung, THC-ul (substanta activa din marijuana) joaca un rol important in dezvoltarea unor tipuri de cancer si a unor tulburari ale sistemelor respirator, imunitar si al organelor de reproducere. Si inca ceva: cantitatea de substante nocive continuta de un joint este aproximativ egala cu cantitatea de substante nocive continute de un pachet de tigari obisnuite.

| Seline a răspuns:

Nu

| lifeForJesus a răspuns:

Nota 10 pentru întrebare... 10 pentru răspuns! NU crează dependenta!

| zumba zumba a răspuns:

da.

| bisnitarpunctcom a răspuns:

Da spun aia care nu au tras niciodata nici un fum, fumati-o pe maria si vorbim dupa

| Whiff a răspuns:

Stay chill, nu produce happy

| emin3mcosmin a răspuns:

Iti zic eu ca mai bine fumezi.marijuana decat tigariwinking...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E un drog usor care nu creaza dependenta dar sint total si impotriva unor astfel de droguri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Creeaza dependenta psihica daca este consumata regulat pe o perioada indelungata de timp.Este mult mai putin daunatoare ca tutunul sau alcoolul, dar orice lucru in exces strica.

@barbiegirl
THC-ul nu dezvolta cancer, dimpotriva chiar combate un tip de cancer, marijuana e planta medicinala care era la baza majoritatii medicamentelor secolului XIX.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Orice drog creeaza dependenta.vei cauta mereu ceva mai tare, mai de calitate, mai bun.si in loc sa mergi la deal, te duci la vale spre decadere morala psihica si materiala. sfarsesti intr-un sunt in uirma unei supradoze, sau in timpul unei crize de delirium tremens, fara rude si fara prieteni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bulina si cafeaua creeaza dependenta.ca incepi cu un degetar si termini cu oala de cafea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@tepes
Habar nu ai ce vorbesti.Supradoza de marijuana? Nu mai cumpara Adevarul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din propria experienţă pot sa spun urmatoarele: Marijuana nu crează nici un fel de dependenţă. Se fumează cu scopul de a putea simţi o stare psihologică plăcută. Cu ajutorul ei poţi privi un film care parca e absurd dar sub efectul marijuanei este foarte clar ba chiar plin de sens. Cu ajutorul ei poţi asculta o melodie şi poţi pluti prin ea. Cu ajutorul marijuanei poţi medita natura inecîndute in armonia ei. Cu ajutorul ei te poţi cunoaşte mai bine pe tine înuţi şi tot cu ea îţi poţi deschide gîndurile incurcate. Eu consider ca totul ce a aparut mai nou şi mai frumos pe lumea asta, au aparut tot pe baza la aşa gînduri precum sînt gindurile sub influenţa marijuanei. Iar principalul la tot asta este masura, după care se poate de zis: Viva Marijuana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Experta_in_Frumusete nu te supara, dar mai greu este sa te lasi de alcool decat de tutun. Din partea mea sa se legalizeze, mai are si statul ceva de castigat! Bravo Boc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu in nici un caz eu fumez marijuana si nu sunt dependenta

| Andrei J a răspuns:

Izabella03: "Logic ca da:P". Cat de dezinformata si proasta trebuie sa fii sa faci astfel de afirmatii?! Creaza dependenta psihica, mai putin ca un video-game. Fizica NU. Cel mai sigur drog natural este marijuana (as putea include si salvia divinorum si inca cateva). Cel mai sigur si non-addictive drog sintetic e LSD-ul. Period. more www.droguri101.ro

| alecsandra_2214 a răspuns:

E usor sa iei de pe net si sa postezi crezand ca ajuti pe cineva.
De ce nu va spuneti toti parerea fara ajutorul netului? rolling eyes
Bineinteles ca, creeaza dependentza. orice drog creeaza asta!
dar de ce sa iei? cand poti fi un model pentru ceilaltzi?
gandeste`te la asta. te pup

| emp3ror a răspuns:

Creeaza dependenta psihica. ti se pare ca te plictisesti dk nu ai si nu strica niciodata sa ai. daca nu ai... e ok... nu e nici un fel de problema, nu e dependenta fizica