| Adriana_8922 a întrebat:

Martorii lui iehova cred in dzeu? Iehova inseamna Dumnezeu? Spuneti. mi si mie cat mai multe detalii dsp asta plz nu vreau site. uri

4 răspunsuri:
| Alex a răspuns:

Iehova este Dumnezeu. Cred in Dumnezeu si sunt crestini.
http://ro.wikipedia.org/......lui_Iehova
http://en.wikipedia.org/wiki/Jehovah%27s_Witnesses

| TheCoon a răspuns:

Da, ei spun ca numele Lui Dumnezeu este Iehova.Adica ca asa il cheama.Sunt mici diferente intre ortodoxie si martori. Unul ar fi ca ei spun ca Isus a fost rastignit pe un stalp nu o cruce. Oricum, pentru mai multe informatii cauta pe Wikipedia sau pe ceva site. happyDeci, da. Ei cred in Dumnezeu, sunt crestini doar ca i-au dat un nume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu este un titlu ce poate avea sensul de domn sau stapan.Isus il numeste chiar si pe satan dumnezeul lumii acesteia de aceea evreii si chiar si Isus au folosit numele Tatalui:IEHOVA

| xl0llip0px a răspuns:

Iehova e Dumnezeu! Asa era numele lui in limba in care se vorbea atunci.Asa cum pe limba noastra e Dumnezeu, Pe limba engleza e God straight face sigur ca martrii lui Iehova cred in Dumnezeu pentru ca acesta e Dumnezeu.am citit Biblia asaca fii sigura de raspunsul meuwinking