| COD ROSU a întrebat:

Cine sunt Martorii lui Iehova şi ce cred ei? Sunt Martorii lui Iehova creştini sau o sectă?

Răspuns Câştigător
| sandra2012 a răspuns:

In primul rand am ras la poza talaughing. Martorii lui Iehova sunt niste ciudati, ei cred ca religia lor e cea adevarata, nu accepta sub nici o forma casatoria cu o persoana in afara religiei lor. Ei cred in multe lucruri absurde, refuza transfuziile de sange. Da un search pe google scrie martorii lui iehova. Da, sunt o secta.

| username0 a răspuns (pentru sandra2012):

"Martorii lui Iehova sunt niste ciudati, ei cred ca religia lor e cea adevarata" acelasi lucru cred si ortodocsii laughing

Răspuns utilizator avertizat
| username0 a răspuns (pentru SOLDIER):

Eu cred ca religia corecta e acolo unde gasesti ceea ce cauti.

| COD ROSU explică (pentru SOLDIER):

Bine spus SOLDIER, dar de ce unii sunt atat de inversunati incat doresc cu orice pret sa converteasca si pe ceilalti la religia lor?

Răspuns utilizator avertizat
| Catalinnna a răspuns (pentru COD ROSU):

Pentru ca sunt rasplatiti pentru asta prin diferite sume de bani

| sandra2012 a răspuns (pentru username0):

Uite ca eu sunt ortodoxa si nu am zis niciodata ca religia mea e cea adevarata. Chiar am pus la un moment dat o intrebare cum pot face sa nu mai am nici o religie. Pentru ca eu cred in Dumnezeu si in Iisus Hristos nu intr-o religie. Dar da, aici sunt de acord cu tine martorii lui Iehova sunt niste ciudati.

| username0 a răspuns (pentru sandra2012):

Daca in zona ta nu este nici o biserica in care sa il gasesti pe Dumnezeu, sa gasesti ceea ce cauti si sa te simti implinita atunci poti sta si acasa,dar citind Cuvantul lui Dumnezeu,rugandu-te ca El sa te ajute sa ramai alaturi de El,chiar daca nu frecventezi nici o biserica(cladire),deoarece noi insine suntem biserica lui Hristos,biserica dupa care se va intoarce El, nicidecum cladirea! Important e sa faci voia lui Dumnezeu, iar voia Lui este sfintirea nostra! Fii binecuvantata!

| sandra2012 a răspuns (pentru username0):

De acord

19 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Aici intervine o problema.Eu cand aud cuvantul "crestinism" am in minte orice cult religios care se declara a fi crestin si care are ca baza religioasa Biblia (NT). Asta pentru ca nu consider ca e treaba mea sa judec, deoarece nu doresc sa fiu judecat.
Apoi;
Ca sa raspund initiatorului topicului, ce fac Martorii lui Iehova are o denumire simpla: prozelitism. Scopul este evident: atragerea de adepti, membri sau cum doriti sa le spuneti.
Nu consider ca au vreo agenda ascunsa, ei crezand cu adevarat in invataturile si randuielile lor, EX :asa cum ortodocsii cred si respecta invataturile si randuielile ortodoxe.
Apoi :
Mersul din usa in usa si impartirea de brosuri gratuite pe strada sunt tehnici imprumutate din marketing si sunt folosite pentru ca dau un randament demonstrat. rolling on the floor
Apoi :
Singura experienta vis a vis de martorii lui Yehova sunt 2 batrini (Dumnezeu sa ii odihneasca) de la mine din bloc, niste oameni deosebiti Eram copil si ii respectam si erau foarte buni cu noi, erau foarte respectati si aveau 2 copii amindoi ingineri f bine pregatiti stiu de la tata.Pentru mine chestia ca martorii lui Yehova sunt niste,,,,, este falsa.

| mihaibrasov a răspuns:

Fac cam ce fac si alte secte protestante. Adunari, intruniri, colecta (10% din cat castigi lunar dai la biserica dupa ce te-ai botezat), rugaciuni, acte de caritate, tiparire de reviste, etc.
Eu nu prea sunt de acord cu religia lor pentru ca ei nu cred in simbolul cel mai important din crestinism: Crucea. In Biblia lor (tradusa de niste oameni fara cunostinte prea mari, numita Traducerea Lumii Noi) Crucea pe care s-a rastignit Isus e un stalp de tortura:

http://www.watchtower.org/m/biblia/joh/chapter_019.htm

"Şi ei l-au luat pe Isus. 17 Iar el, ducându-şi singur stâlpul de tortură, a ieşit spre aşa-numitul Loc al Craniului, care, în ebraică, se numeşte Golgota. " Cauta in orice alta Biblie si nu vei gasi asemenea gogomanie de traducere. Ioan 19:17.

De asemenea ei nu sarbatoresc Pastele sau Craciunul. Considera ca e pacat si faptul sa ai un brad de Craciun in casa de sarbatori (vechi simbol cabalistic, nu pagan).

Mai au si obsesia cu sangele, sa nu primeasca sange. De altfel a fost si un caz recent in care o fata a murit pentru ca parintii au refuzat transfuzia. Iar alta aiureala este ca ei considera ca o data cu sfarsitul lumii va fi "un pamant nou si un cer nou" (luat din Biblie), iar in cer vor fi 144 000 de guvernatori. Ei au evidenta acestei cifre, momentan parca sunt vreo 10 000 deci mai e. Eu am intrebat-o pe o martora :Bine, daca peste 1000 de ani se va depasi numarul asta? Mi-a raspuns clar si logic "Nu se va depasi".

Asa ca si conduita, sunt ok, oameni morali si cinstiti, dar isi apara cu coltii convingerile (absurde pe alocuri), iar politica globala a martorilor lui Iehova este sa racoleze cat mai multi membri permanent. Mai multi membri=mai multi bani la biserica, pe scurt. De-asta si multitudinea de tanti si nenea cu carticele pe strada care cred ca fac un gest fantastic daca aduc un om in biserica.
Citisem undeva ca au o baza de date a oamenilor de pe planeta enorma (ordinul miliardelor de oameni), pentru ca ei stiu la fiecare bloc, apartament, casa daca locuieste un posibil nou enorias... Au liste.

Răspuns utilizator avertizat
| Dinuuu a răspuns:

Martorii lu Iehova sunt o secta, dar tot crestini sunt. Martorii lui Iehova cred că întreaga Biblie constituie cuvântul inspirat al lui Dumnezeu; ei spun că în loc să adere la vreun crez sau principiu bazat pe tradiții omenești, caută principii în Biblie pentru absolut toate convingerile lor. Ei spun că susțin Regatul lui Dumnezeu, nu vreun sistem politic, economic sau social al unei națiuni din cadrul acestei lumi. De aceea nu votează în cadrul alegerilor parlamentare sau prezidențiale, se mențin neutri din punct de vedere politic și militar, nu salută drapelul național. Totodată ei refuză să îndeplinească serviciul militar, spunând că Isus a poruncit să ne iubim semenii, iar crima de orice natură este o încălcare a legilor Bibliei, inclusiv una din cele 10 porunci: "să nu ucizi".
Martorii lui Iehova nu sărbătoresc zile de naștere, Crăciunul, Paștele, 8 Martie sau alte zile, refuză transfuziile de sânge.
Ei spun că au o atitudine plină de respect față de toți; că își iubesc semenii și că doresc să aibă împreună cu aceștia parte de fericire în "lumea nouă" promisă de Dumnezeu, adică regatul sau împărăția menționată în rugăciunea Tatăl nostru. Funda? Apropo nu te baga in belele cu astia, daca vin la tine la usa si iti zic nu stiu ce sa faci sa te inscrii la ei sau sa te duci nu stiu unde sa refuzi, ca pe urma ramai prins/a in secta lor.

| SaveTheNature a răspuns (pentru Dinuuu):

Ce au de castigat Martorii lui Iehova chemandu-ne in religia lor? Nu vi se pare absurd sa consideram ca "religia noastra" e cea corecta? Ferictia sa fii "turma mica"Pana la urma:
Ce rau vor sa faca niste oameni care nu vor sa faca rau?

| Catalinnna a răspuns (pentru SaveTheNature):

Acestia oameni fac rau pentru ca s-au lepadat de Dreapta credinta si nascocesc numai erezii

| DanielJackson a răspuns:

Deci Dumnezeu e al tuturor,nu doar al unei anumite religii,in trecut erau crestini,erau doar cativa,corecti buni e drept,acum insa au cam luat-o in alta directie,si ca peste tot sunt condusi de oameni cu bani si influenta,dar in primul rand se tem unul de altul mai mult decat de Dumnezeu asta e un mare neajuns la ei. Cam asta e povestea pe scurt, dar evident mai sunt multe de spus, dar din respect pentru utilizatori nu o sa scriu un intreg roman aici ca sa-i plictisesc.

| ssiss a răspuns:

Au si ei convingerile lor asa cum voi le aveti pe ale vostre, au venit si la mine si mau impresionat sa nu radeti ca nu e de glumit ei chiar sunt respectuosi si sinceri in ce priveste religia lor.
Cred ca asa ati face si voi! ♥ funda!

| 283108 a răspuns:

Pe google nu este scris adevarat acolo acei invidiosi scriu asa ceva.De exemplu am o fta in clasa care este Martora a lui Iehova si este cea mai xemplara din scoala si invata cel mai bine.