| deeadeea_1643 a întrebat:

Stie cineva ce inseamna mai exact secta Martorii lui Iehova?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Citește aici, http://oradereligie.uv.ro/iehovisti.htm
Crăciun fericit!
Pa, pa.

| nimsocX a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Mai bine intra pe saitul lor oficial : www.jw.org

| nimsocX a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Cea mai falsa informatie!

11 răspunsuri:
| KTAleen a răspuns (pentru MMihai):

Acum am citit artocolul de pe http://oradereligie.uv.ro/iehovisti.htm si vad ca are o bibliografie destul de solida! Cel putin prima carte vad ca e scrisa de un fost pastor, martor al lui Iehova, nemultumit de falsificarea invataturii crestine si a bibliei. Cred ca nu sunt mai mult de 2 luni de cand am avut o discutie cu 2 martori cu care m-am intalnit pe strada, am fost atat de uimit sa vad cat de diferit e Noul testament din biblia lor fata de noul testament al tuturor celorlalti crestini. Eu folosesc o editie bilingva nestle aland(27) ce are textele originale in greaca koini din cele mai vechi biblii din lume, iar pentru biblia in limba romana folosesc editia lui Bartolomeu Anania si pe cea de la 1795(Blaj)... Nu stiu ce versiune folosesc insa e diferita si de Cornilescu, care oricum e o traducere de foarte proasta calitate.
Un ultim lucru tin sa subliniez despre aceasta secta: NU SUNT CRESTINI! Daca nu cred in Isus ca ar fi Fiul lui Dumnezeu si una din Persoanele Sfintei Treimi nu se pot numi crestini si, deci nicimantui.

| SaveTheNature a răspuns:

Martorii lui Iehova.Sunt niste oameni ca si noi.Care cred in Dumnezeu si care il iubesc pe Dumnezeu foarte mult! ca si noi!
La fel si adventistii, si evanghelistii si baptistii si toti protestantii si chiar si musulmanii! Toti acestia il iubesc pe Dumnezeu.Si noi crestinii ii iubim pe toti la fel de mult asa cum ne-a invatat Dumnezeu!

| samiZiciPompier a răspuns:

Http://www.TPU.ro/......-cu-ce-se/

A se vedea raspunsul meu =))

| DiandraDya a răspuns:

Daca vrei sa aflii chestii adevarate despre martori le gasesti doar pe jw.org.

| AnggelikiMessinianBlood a răspuns:

E o religie neoprotestanta...cand locuiam in Italia veneau in aproape in fiecare zi sa-mi dea brosuri si imi ziceau sa ma duc la o slujba de-a lor...stiu ca ei nu sarbatoresc craciunul.iar mamei mele ii ziceau sa sa isi lase credinta, sa se duca la religia lor pentru a o putea vedea pe mama ei adica bunica mea deoarece a murit.

| deeadeea_1643 explică (pentru AnggelikiMessinianBlood):

Aha.mersi pentru lamurire.scuze ca nu am vazut mesajul dar in ultima vreme nu prea am mai intrat pe TPU...

| Milu1977 a răspuns (pentru AnggelikiMessinianBlood):

Jw.org

| Simon93 a răspuns:

Este important sa stim cine este in realitate Iisus Christos?

Desigur. Nu ne este indiferent cine este Cel ce s-a jertfit pe cruce: un simplu om sau un Fiu de Dumnezeu. Nu ne este indiferent cui ne inchinam: unui simplu om sau unui Fiu de Dumnezeu. Nu ne este indiferent alaturi de cine vom sta in vesnicie, cine mijoceste pentru noi, cine se numeste pe sine "fratele nostru mai mare". De aceea, a-L cunoaste pe Iisus Christos este esential pentru mantuirea noastra: Ieremia 9, 23-24; Ioan 17, 3; Filipeni 3, 10-11.

Ce spune Biblia despre Iisus Christos?

1) Biblia ne invata ca Iisus Christos este Dumnezeu adevarat, avand aceleasi atribute divine ca si Tatal si Duhul Sfant: Matei 28, 19; Ioan 5, 23; Romani 9, 5; Filipeni 2, 6-8; Coloseni 2, 9; Evrei 1, 8.

2) Biblia ne invata ca Iisus Christos a fost, in acelasi timp, om adevarat. El S-a intrupat in trup omenesc pentru a aduce la indeplinire Planul Mantuirii noastre: Isaia 53, 1-3; Luca 24, 36-30; Ioan 6, 42. 7, 12; Filipeni 2, 5-8; 1 Timotei 2, 5; Evrei 2, 17.

Ce dovezi ale divinitatii lui Christos ne ofera Biblia?

- Faptul ca a iertat pacatele oamenilor, chiar in timpul vietii pe pamant: Matei 9, 2; Luca 7, 48.

- Faptul ca a primit inchinare, chiar inainte de inaltarea la cer: Matei 2, 11; 14, 33; 15, 25.

- Marturia lui Iisus in fata marelui preot: Matei 26, 63-64.

- Marturia profetilor Vechiului Testament: Psalm 2, 7; 45, 7; Isaia 9, 6.

- Marturia Tatalui la botez: Luca 3, 22.

- Marturia apostolilor: Matei 16, 16; Ioan 20, 28; Romani 9, 5; Coloseni 2, 9; Tit 2, 13; Evrei 1, 8.

- Marturia demonilor: Luca 4, 41.

- Marturia oamenilor: Matei 27, 54; Luca 23, 42; Ioan 4, 42; 11, 27.

Ce dovezi ale umanitatii lui Christos ne ofera Biblia?

- Marturia lui Ioan Botezatorul: Ioan 1, 30.

- Marturia lui Iisus despre Sine: Ioan 8, 40.

- Marturia apostolilor: Faptele Apostolilor 2, 22; 1 Timotei 2, 5.

- Marturia vrajmasilor lui Iisus: Ioan 10, 33.

De ce a fost necesara intruparea lui Iisus Christos? Nu putea sa ne mantuiasca fara sa se intrupeze?

Sunt cel putin patru motive majore care au facut necesara intruparea:

- Pentru a se putea jertfi pentru pacatele omenirii: Evrei 2, 9.

- Pentru a putea deveni un Model de urmat pentru oameni: Ioan 13, 15.

- Pentru a-L descoperi pe Tatal intr-un mod in care sa-L intelegem: Ioan 14, 8-11.

- Pentru a putea deveni Marele Preot al omenirii: Evrei 2, 17; 4, 14-16.

Ce functii indeplineste Domnul Iisus Christos in legatura cu omenirea?

Biblia ne invata ca Iisus Christos indeplineste mai multe roluri importante: 1) Creator : Ioan 1, 1-3. 2) Legiuitor: Iacov 4, 12. 3) Profet: Ioan 6, 14. 4) Mantuitor: Ioan 4, 42. 5) Mijlocitor: 1 Timotei 2, 5. 6) Judecator: Faptele Apostolilor 10, 42. 7) Imparat: Apocalipsa 19, 13-16.

Nu-i de mirare că biblia martorilor diferă de cea a reformatarilor,oameni precum(Tyndale, Wycliff, Luther, Know, Baxter, Grammer, Grantan Guiness, Zwingle, Latimer, Ridley și mulți alți).

Biblia martorilor nu se bazează pe manuscrisele originale Textus Receptus, ci pe niște manuscrise vechi, însă nefolosite de nimeni. Nu-i de mirare că au rămas intactele.

Manuscrisele originale au fost copiate de-atâtea ori încât au sfârșit cedând.