| DariaIoana26 a întrebat:

Buna TPU, am niște probleme cu familia și nu stiu ce sa fac, nu prea ma lasa sa ies cu prietenii afara și ma pune sa invat toată ziua în camera mea, dacă îi zic ca vreau sa ies afară cu prietenii imi zice că nu, ca nu am învățat și trebuie să mai invat. M-am saturat, acum cam o lună mi-am făcut planuri sa merg de Ziua Copilului cu o prietenă la hype Arena și ieri o altă prietena m-a întrebat dacă pot să ies cu ea azi și am iesit, am fost în mall și ne-am plimbat, dar parintii m-au lăsat să merg doar azi pentru ca maine trebuie să invat și nu mai am voie să merg acolo. Menționez ca am 14 ani, ca orice copil normal de ziua copilului ar trebui să merg să ma distrez dar eu o să stau în casa și o să invat când toate prietenele mele pleaca în oraș. Ce aș putea sa fac? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Promite-le parintilor ca vei recupera ziua de invatat alta data, si roaga-i sa te lase si maine sa iesi.Totusi, vine vacanta, si atunci te obliga sa inveti zilnic?

Imi pare rau ca ai parinti asa de stricti.Depinde de tine daca reusesti sa le schimbi mentalitatea sau nu.Pana la urma trebuie sa exista un balans intre viata sociala si invatatura.

| DariaIoana26 explică (pentru dullcat):

Din fericire sau din păcate pentru mine în vacanță o să-mi pună meditator la mate, ultima oară am încercat să invat cât de mult am putut și am luat 7 la test. Mulțumesc pentru răspuns!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil nu ai invatat cand trebuia si se vede la notele pe care le ai.

| l4r4w a răspuns:

Bună, eu cred ca cel mai bine e sa incerci să vorbesti cu parintii tai despre asta sa le spui ca vrei si tu sa te distrezi si nu poti tot timpul sa stai in casa si sa inveti