| Mariokasan a întrebat:

Mereu cand le spun parintilor mei ca vreau sa dorm la un prieten, ei mereu sunt contra si nu ma lasa...li se pare anormal sa merg sa dorm la un prieten...
Trebuie sa stau sa ma rog de ei mult si bine ca sa ma lase si cand mă lasă vor sa vorbeasca cu parintii prietenului ca sa pot merge... aveti idee de ce fac asa? Ce sa fac ca sa nu li se mai para anormal lucrul asta?

Răspuns Apreciat de Editori
| Petru535 a răspuns:

Pai nu prea ai ce sa faci... Sunt asa deoarece sunt genul de părinți protectori și se gândesc la toate posibilitățile. Arata-le ca ești un copil care nu face belele, și dacă sunt de-acord și părinții celui la care vrei sa mergi, spune-le părinților tai sa vorbească cu ai lui. Și ușor ușor o sa prindă curaj în tine, dacă nimic rău nu se întâmplă când ești la acel prieten

| Mariokasan explică:

Si mai e o chestie ca daca vreau sa merg la altcineva si nu la prietenul ala, reactioneaza urat...

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca te iubesc foarte mult si vor sa stie ce faci tot timpul, pentru a nu apuca pe cai gresite (sa fumezi tigari ori sa iei droguri).
Evident ca vor sa discute si cu parintii celuilalt baiat, tocmai pentru a fii tinuti sub observatie de aceaia, daca mergi sa dormi acolo.
Este un lucru perfect normal si sanatos, ca parintii sa-si supravegheze copii minori.