| anonim_4396 a întrebat:

Mereu sunt foarte stresat si imi doresc sa mor, cel mai mult ma doare ca trece timpul si in loc sa ma fac bine ma fac din ce in ce mai rau, nu imi mai pasa de nimic, nici de sanatate (care mi-o distrug si pe aia) nici de nimic, nu ma mai pasioneaza nimic, nu ma mai bucura nimic, nu mai am incredere in oameni, nici eu nu stiu cum as vrea sa fiu in viitor. Mereu ma gandesc numai de rau in orice situatie. Cateodata imi doresc sa mor si altadata imi doresc sa traiesc cat mai mult dar apoi realizez ca nu am ce face, niciodata nu am ce face, stau mereu si ascult muzica, mereu sunt plictisit si nu vorbesc cu nimeni, de 2 ani nu am mai iesit din casa, cateodata as vrea sa ies dar nu am ce face. Sper ca intr-o buna zi tot timpul asta rau sa fie doar o amintire, am foarte multe ganduri care nu ma lasa, oricum daca mori lumea te uita repede si parca nici nu ai trait pe pamant si cand esti in viata nimeni nu te cauta sad i will die alone

15 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Încearcă să vorbești cu părinții tăi, spune-le ce simți.
Poate poți merge la un psiholog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Grea e disciplina

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toți murim singuri.Nu ești tu mai special.
Te uita repede dacă nu ai însemnat nimic.In cazul tău da, probabil n-o sa observe prea mulți ca ai murit.Si o sa fie si mai putini cărora o sa le pese.Dar asta e vina ta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Iti e frica de moarte? Ce te face sa crezi ca "murim singuri"?

Problema nu e ca nu le-ar pãsa ci pentru ca nu prea existã, de asta isi "doreste sa moara".

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cui nu-i e? Nu de moarte in sine, de modul in care se produce.
Mori împreuna cu cineva? Te tine cineva de mâna si merge cu tine oriunde ai merge tu după?
Mori singur, cu gandurile, regretele si dorințele tale neîmplinite.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce sa nu ma tina daca asta as vrea? Imaginatia e singura care te opreste.
Da. si daca ai fii nemuritoare ce dorinte ai vrea neaparat sa-ti implinesti?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pentru ca poți muri oriunde, oricand? N-o sa stea cineva lângă tine cu lumânarea in mâna.
Nu știu.Acum am in minte câteva "dorințe" pe care teoretic le-as putea îndeplini fără sa fiu nemuritoare.Dar sunt genul de persoana vestnic nemulțumita.Ar apărea alte dorințe si altele si tot asa.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Inteleg unde bati.Dar crezi ca poti fi vreodata fericita daca esti genul asta de persoana?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Fericita da, pe termen scurt.Implinita nu.

| Clytia a răspuns:

Hei! Te înțeleg pentru că și eu am avut momente în care am prezentat aceeași stare ca și tine, și nu pot paria că nu o să mai existe. Cu timpul am realizat că sunt doar niște emoții negative de moment. Desigur, tu alegi cât să țină acel moment. Oricâte sfaturi ai primi, nu uita că doar tu alegi cum să gestionezi situația! Chiar dacă poate îți dorești cu ardoare să treci peste acest impas, nu cred că poți reuși stand închis în casă. Cred că ți-ai dat și tu seama că îți face mai mult rău decât bine! Te-ai izolat de unul singur de restul lumii și te-ai refugiat în muzică. Poate că ai impresia că ea e singura care te mai ajută, dar nu e așa. Sunt sigură că există destule persoane cu care ai putea să vorbești, ai putea lega prietenii. E normal să nu ai prieteni în situația prezentată de tine. Lasă anxietatea și încearcă să ieși cât mai des din casă!
P. S. dacă simți nevoia să vorbești cu cineva, îmi poți da oricând mesaj în privat. Încerc să empatizez nu să judec.
Multă noroc!

| Bozgi200 a răspuns:

Daca îmi spui genul și vârsta te pot ajuta...

| ngllllll a răspuns:

Ia t o femeie

| Foame a răspuns:

Banuiesc ca ai 20 si cv de ani 21-25 poate chiar mai putin, e pe la varsta asta incep sa apara CADAVRELE ambulante care sunt ingropate mai apoi la 60-70+ani.
Ca sa te faci mai bine trebuie sa faci un efort constient PUIULE, daca vegetezi in pat/casa cu siguranta nu o sa te simti mai energic.In viata exista doua lucruri:
1.Inspiratie
2.Disperare
Din cate observ nu ai avut parte de una din ele dar tin sa te anunt ca daca tu nu te misti viata TE MISCA SINGURA prin disperare, o sa vina ziua aia in care viata nu o sa iti mai zica elegant "Cred ca ar trebui sa te schimbi deoarece este trist, puti, xyz" Nu nu, o sa iti rupa usa in doua si o sa iti zica sa "Iti misti fundu ala mare si gras din casa" ...sau iti pui streangul 1 din 2.
Acum zici "Dar nu am o pasiune, nu stiu ce sa fac." Nu imi pasa..iei o piatra,o arunci,vezi unde pica si incepi de acolo.Fa o lista cu ceea ce vrei sa faci/sa ai de la Mercedes pana la un miliard de euro,nu ma intereseaza ce scrie acolo,nu ma intereseaza cat de absurd suna.
Dar cel mai important lucru este MOTIVUL,de ce vrei sa te simti mai bine? de ce vrei sa fi mai sanatos? de ce vrei tot ceea ce vrei? Gaseste un motiv convingator,puternic,de cele mai multe ori ca sa fi motivat nu trebuie sa fie despre tine,poate vrei sa iti faci mandri parinti de tine, poate vrei sa ii faci cadou mamei tale o excursie la Paris, poate vrei sa ajuti oamenii sa isi gasesca propriul scop. Daca gasesti un motiv convingator o sa fi de neclintit(o spun din propria experienta), o sa ajungi la metalitatea de a o face indiferent de situatie sau mori incercand.
Asa ca nu mai vegeta si FA CEVA, si este foarte greu de acea trebuie sa dezvolti un respect pentru asta, trebuie sa respecti procesul.

| AZKE a răspuns:

Am o prietena care gândește exact ca tine doar ca ea iese din casa si nu e izolată. Ar trebui sa încerci sa iti faci prietenii, numai asa poti trece peste. Lasa muzica si iesi putin la aer. O sa te ajute