| anonim_4396 a întrebat:

Imi doresc sa mor, nu am nici un scop in viata, nu am nimic bun de facut, nu sunt facut pentru viata. Mereu sunt trist si plictisit, ma distrug singur din ce in ce mai tare fara a imi mai pasa de ceva, nu imi mai pasa de nimic, m-am saturat de oameni, de lume si de tot, cateodata imi doresc sa traiesc mult si bine dar cand vad ca visele nu le pot implini imi vine sa mor iar, lumea nu e corecta, altii sunt saraci, altii bogati, altii sanatosi, altii bolnavi. Mereu ma gandesc ca voi ramane singur pe acest pamant sad cand nu va mai exista cine sa ma sustina atunci viata mea s-a dus de tot, imi doresc sa mor inainte de toate astea sa fiu linistit, oricum nu am adus nici un beneficiu pe pamant, nu am facut nimic.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Si eu am de gand sambata asta sa ma innec in ocean. Asa e viata e un rahat plina de lume neserioasa

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Decât sa te tot plângi, mai bine ai schimba ceva în stilul tău de viata. Și mai bine singur decât înconjurat de oameni mincinoși, ipocriți și falși. Iar de multe ori nu tot la ceea ce visezi se și îndeplinește, de fapt. Scoate capul din cutie, trezeste-te la realitate pana nu e prea târziu. În loc sa îți găsești o activitate care îți place să faci sa uiți de tot ceea ce ai scris mai sus, tu pui pe primul loc lucruri care nu ar avea ce cauta acolo.

| CosminCD a răspuns:

Frate, revino-ti! Viata este frumoasa si asta depinde de modul in care ti-o modelezi. Nu fii negativist, ci fii un om pozitiv si optimist. Te astept pe https://www.youtube.com/c/icuraj
Poate te ajuta materialele pe care le-am facut. Iti doresc succes si capul sus!

| llleo a răspuns:

Te-nțeleg, te-nțeleg. Am trecut și eu prin asta. În prezent, viața ta este dominată de răutăți. Îți si înțeleg atitudinea. Nici eu n-aș putea zâmbi daca n-as avea un motiv. Tu trebuie să înțelegi că tot ce simți e trecător. Asta e situația, MOMENTAN. Singurul care te-ar putea ajuta, ești tu. Vorbește cu tine. Eu asta făceam. Ai răbdare. Nu recurge la nimic extrem. Viața e un dar divin, ar fi cel mai mare păcat daca ai da cu piciorul. Conștientizez faptul că nu vezi lucrurile cum le văd eu în momentul de față, dar poți conștientiza că lucrul ăsta e posibil. Fără dar și poate. Nu te da bătut. Încrede-te în propriile tale forțe și încearcă să combați această stare. Fă tot ce e posibil pentru fericirea ta. O să fie bine, crede-mă. Mult bine îți doresc și eu, de astfel. Dumnezeu să te-ajute!

| elaventurero a răspuns:

E doar o etapă. Am 25ani și da, am trecut și eu prin asta, o recunosc... Dar nu s atât de bun la sfaturi... O sa îți zic doar : caută echilibrul și pacea și vor veni și femeile. Regăsește te pe tine ca sa poți găsi și pe alții.

| Spartacus12345 a răspuns:

Cauta activitati care iti plac, cauta subiecte pe care sa le discuti cu oamenii, ajuta-ti rudele la treaba, citeste, canta, danseaza, stai in natura, alearga, inoata, etc. Fa ceva ce iti place. Trebuie sa fie un hobby care sa iti placa. Si nu uita sa te rogi la Dumnezeu sa iti dea putere sa treci peste obstacolul asta din viata.

| Marbella188 a răspuns:

E un sentiment urat, mai ales la varsta adolescentina prin care toti trecem, altii ramanand cu unele sechele, grave sau mai putin grave. Be stronggg! Viata e frumoasa. Si da. Nu e corecta. Dar multumeste i lui D-zeu ca esti sanatos(sper ca esti) ca ai ce iti trebuie. Roaga te mult, fa activităţi care iti fac placere, razi, da, razi, de nebun/a, razi, iti aduce o stare superrr. E urat, sa treci peste singur vorbeşte cu cineva care te poate intelege, vorbeşte cu tine in oglinda, intareste te singur/a. Daca iti pare Rau de altii ca sunt bolnavi sau săraci fa o fapta buna, ru de exemplu duc la azile sau case de copii lucruri de care nu am nevoie sau pe care altii, saraci sau bolnavi si le-ar dori. Te simti altfel. Esti mandru de tine. Plimba-te si admira tot ce e in jurul tau, compara-te cu tine si vei realiza ca fata de altii duci o viata buna. Iti doresc tot binele!