| Ericigiani a întrebat:

Merita sa te duci vreo 3-4 ani la munca in strainatate dupa care sa revii in tara? Sau Moara cu Noroc este tocmai un contraexemplu?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Merit[ pentru experiența de viață de cultură și civilizație prin care treci. Eexmplu este Huber Națl din Mara de Slavici. El urmează să devină din ucenic cojocar calfă doar după ce în actele sale mulți meșteri din multe orașe din Europa și-au pus ștampila lor, certificând că a dobândit o iscusință ( skill) în engleză și a avut un comportament merituos într-un mediu străin. Astfel, te vei educa în valori europene și le vei implementa aici acasă la tine, când te întorci.