| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a zis o verisoara in timp ce vorbeam cu ea ca a gasit pe skype o doamna care da sfaturi adolescentilor si nu numai despre problemele lor cu scoala,familia,dragostea,prietenii fara sa le ceara nimic la schimb. E un fel de psiholog online, pe mine chiar m-a ajutat in legatura cu o chestie destul de minora. Oare de ce face asta gratis? In caz ca aveti probleme o cautati, nu cred ca se supara daca o abordati, are pe skype psiholog.online sau psihologul. online nu mai stiu exact.

4 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Exista persoane care ofera astfel de servicii gratuit, ce-i drept, mai rar, dar exista. Cel mai probabil are meseria de psiholog sau consilier terapeutic si in paralel, ofera sfaturi persoanelor care iau legatura cu ea si online, in afara serviciului.

| FemeiaPisică a răspuns:

Sincer, nu am încredere în astfel de persoane. Nici nu îmi doresc să îmi împărtășesc gândurile și sentimentele unei persoane necunoscute pe o rețea de socializare.

| diaac a răspuns:

Este un gest frumos si ar putea ajuta multi oameni. In acelasi timp, mi se pare si periculos. Cineva care presteaza servicii de acest fel gratis si in privat (nu ca voluntar in cadrul unei asociatii) poate foarte usor sa isi asume rolul de psiholog fara vreun fel de acoperire sau cod etic pe care sa il urmeze. Poate sa faca orice si poate sa faca mai rau. Poate sa faca mult bine, dar sunt riscuri cand apelezi la asa cineva. Eu sunt psiholog atestat si am lucrat si eu pe gratis, dar am lucrat ca masterand in cadrul facultatii de psihologie si ca voluntar in cadrul unei fundatii. Daca nu exista un fel de intelegere in legatura cu ce da inapoi cel ajutat, mie mi se pare cam dubioasa treaba. Cineva care are bunavointa si experienta poate cu usurinta sa ajute pe cineva ca prieten, nu e cazul sa se prezinte ca psiholog. Parerea mea...

Oricum, ma bucur ca te-a ajutat si ca pentru tine a iesit bine!

| sinnz a răspuns:

Poatei ei ii place sa faca treaba asta si neputand intra in functia asta, face asta online si gratis.