| Nistor_Madalina_1980 a întrebat:

Mi-am facut aseara pierce si nu am mâncat 12 ore dupa asa cum mi s-a zis, dar acum mor de foame si ce as putea mânca?laughing) in cat timp poti mânca lactate si astea? În cat timp ti se va dezumfla limba?
Vreau sa raspunda doar cei ce au avut...sau stiu bine despre aceste lucruri, nu vreau sa vad comentarii aiurea!

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Limba se dezumfla dupa 3-4 zile.

"Ce trebuie să eviți după ce îți faci piercing în limbă?

Băuturile fierbinți precum ceaiul și cafeaua
Paracetamol sau aspirina (favorizează inflamarea zonei fluidizând sângele)
Apa de gură cu alcool
Băuturile alcoolice
Sărutul – cel puțin trei săptămâni după ce ți-ai făcut piercingul. Sărutul este a doua, cea mai frecventa sursa de infectie
Contact sexual oral – cel puțin trei luni după ce ți-ai facut piercing-ul – Prima și cea mai frecventă sursa de infecție
Nu te juca cu piercing-ul
Nu băga mâna în gură, deoarece poți împrăștia microbi și poți provoca o infecție
Fumatul poate cauza iritații, infecții, discomfort și inflamație
Nu îți scote piercing-ul și nu încerca să îl schimbi, deoarece gaura piercing-ului în limbă este cea care se închide cel mai repede

În principiu poți mânca și bea aproape orice, cu toate acestea ai grijă la băuturile acidulate și la mâncarea picantă, deoarece îți pot produce inflamații. Cel mai probabil, mâncărurile moi ți se vor părea cele mai accesibile și ușor de acceptat.

Nu trebuie să uiți faptul că piercing-ul tău este o rană deschisă. Cu toate că se poate vindeca într-o lună, este indicat să respecți cele menționate mai sus pentru cel puțin 2-3 luni, deoarece pot apărea complicații și infecții serioase.

Timp de vindecare

Majoritatea piercing-urilor în limbă se vindecă în interval de 2-4 săptămâni, acestă perioadă depinzând de persoană, de îngrijirea acordată și de cât de umflată a fost limba. Piercing-urile în limbă sunt cele care se vindecă cel mai repede și care nu pun probleme, dacă sunt îngrijite corespunzător. Vindecarea completă se realizează în 8 săptămâni."

3 răspunsuri:
| Doja a răspuns:

Evita orice forma de dulce si lactate pana cand rana se inchide.

Dulciurile sunt medii de cultura pentru bacterii, deci daca ai o infectie mica ti-o accelereaza.

Lactatele sunt bacterii happy

| aaanonnimaaaa a răspuns:

Sincer nu glumesc poti baga de ex. O omleta la blender si o bei cu paiuli no kidding