| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am patat o pereche de pantaloni rosi cu pacura NEAGRA!
Cu ce se duce pacura de pe pantaloni?
FundaVOT

6 răspunsuri:
| daassh a răspuns:

Cu foarfeca smug. Succes!

| Ciuuf a răspuns (pentru daassh):

Iam patat in zona de sus

| daassh a răspuns (pentru Ciuuf):

Da, nu e nici o problema, faci niste gaurele in jurul petei, si apoi bagi foarfeca si tai in jurul ei.Succes!
P.S Lanand gluma la o parte, nu ai cum sa il mai scoti.Succes!

| victorandrei a răspuns:

Cu foarfecahee hee

| FarraNume a răspuns:

Exista o solutie speciala pentru asa ceva.Mergi la o spalatorie auto sa-ti dea un pic.Nu-ti face griji, baietii aia vand orice!
Cel mai simplu insa se dizolva cu benzina.Pacura este un produs al petrolului, rezultat in urma rafinarii acestuia (extragerii benzinei, motorinei etc). Daca benzina iese de acolo, tot ea dizolva cel mai bine pacura.
P. S. Nu se freaca, mai ales daca sunt din panza (exceptand cazul in care vrei sa-i arunci ). Se imbiba bine si se lasa sa se dizolve singura. Daca nu iese din prima, repeti operatiunea. Daca e piele sau imitatie, dupa ce se dizolva doar stergi cu o carpa uscata. Daca e panza, ii speli foarte bine (la temperatura indicata, preferabil cu sapun de maini). Nu raman pete... dar sa nu te joci cu focul sau sa-ti aprizi o tigara cand faci operatiunea.
Sau, de pe net:
1) Petele de pacura la început se trateaza cu un dizolvant puternic (benzen, cloroform etc.), dupa care se spala intens cu detergentul adecvat tesa­turii. La sfîrsitul operatiei, se spala bine cu apa, dar, de obicei, pata ramîne sub forma unei urme de culoare maro-deschis sau galbui. De aceea, pata se va supune unei albiri cu o solutie de apa oxigenata de 10 ml/l apa oxigenata 25% timp de 15 minute.
2)Pe pata de păcură se aplică un strat de vaselină, pe timp de o jumătate de oră, după care pata se freacă cu o carpă îmbibată cu tetradorurâ de carbon şi se ceruieşte.
pată de clei. Se scoate pata de clei, folosind o perie înmuiată în apă călduţă, după care se şterge cu o carpă moale şi uscată şi se ceruieşte.

| dany23eu a răspuns:

Incearca cu venis care indeparteaza petele!