| Dependentadeacadele a întrebat:

Mi-o aparut niste cosuri pe umeri x_X A venit vara si nu pot sa port maieuri ca se vede urat, menetionez ca pe fata nu am asa multe cosuri straight face Stiti ceva remedii ca sa-mi treaca puppy dog eyes?

3 răspunsuri:
| Tweetymrrr a răspuns:

Încearcă sudocrem sau locoid.
Succes!

| D33A_5116 a răspuns:

Heellooo big grin...si mie mi.au aparut dar eu am pe spate sad, sa nu le storci pentru ca se fac mai urate, te poti da cu betadina [intreaba la farmacie on the phone..sau poti sa le lasi, pentru ca cu timpul vor disparea, daca vara asta te duci la mare, dupa 2-3 zile vor disparea, pentr ca apa de mare ee sarata si vindeca repede orice.Nu te ingrijora nu esti singura fata care are cosuri pe umari, spate, fata, picioare...ee vremea pubertatii deci vor dispareawinking. Succes :*

| Differentx13 a răspuns:

1. Foloseste produse de igiena cu ph neutru
Spala-te pe spate cu un sapun cu ph neutru, de doua ori pe zi. Uita de gelurile de dus cu parfum, acestea ajuta la dezvoltarea cosurilor si nu sunt indicate pentru o piele sensibila sau grasa. Poti incerca si sapunul cu sulf, usuca cosurile insa ai grija, nu trebuie folosit de prea multe ori pe saptamana pentru ca deshidrateaza pielea.
Poti folosi pentru spate aceeasi crema pe care o folosesti si pentru acneea de pe fata. Daca depui mult efort si transpiri, nu sta cu hainele pe tine mult timp daca ai ajuns acasa. Fa repede un dus.
2. Exfoliaza-te
Incearca sa nu uiti sa te exfolizezi o data pe saptamana, pe tot corpul. In timpul acestui tratament, indepartezi pielea moarta de pe corp si nu lasi ocazia cosurilor sa-si faca aparitia. Trebuie tot timpul sa ai o piele curata si hidratata. Cauta in magazine un scrub de corp bazat pe zahar, nu pe sare.
3. Urmeaza un tratament
Mergi la un dermatolog si afla ce anume ai putea folosi pentru a scapa de cosurile de pe spate si de pe umeri. Uneori acneea se manifesta foarte violent si este nevoie si de medicamente.
Daca totusi, ai reusit sa o mentii sub control pana acum, mergi in magazinele de specialitate si cauta creme speciale pentru tipul tau de piele. Apoi ai grija sa le folosesti macar o data pe zi
4. Alege haine din fibre naturale
Hainele din bumbac sunt foarte bune pentru tine. Incearca sa eviti materialele sintetice pentru ca in contact cu transpiratia trupului favorizeaza apritia cosurilor.