| cookie93 a întrebat:

Minutele nationale si internationale din vodafone le pot folosi ca sa sun din bulgaria in romania? multumesc

6 răspunsuri:
| Bibbi1507 a răspuns:

Poti numai daca ai roaming [ roming ]. FUNDA?

| cookie93 explică (pentru Bibbi1507):

Cum activez asta pe Vodafone?

| Bibbi1507 a răspuns (pentru cookie93):

Trebuie sa ai in setari. Daca nu, suna si tu la Vodafone.

| antonG a răspuns:

Minutele nationale sunt valabile doar pentru apeluri de pe reteaua Vodafone Romania catre orice alta retea romaneasca. Dupa ce treci granita, intri pe roaming (banuiesc ca ai activat roamingul, altfel nu mai poti folosi telefonul). Asta inseamna ca desi ai cartela Vodafone Romania, vei folosi telefonul intr-o retea straina - bulgareasca in cazul tau. Din reteaua straina poti vorbi doar cu costuri suplimentare, minutul spre Orange Romania de ex. fiind mai scump decat minutul national standard. Bulgaria fiind membra UE, tarifele spre Romania nu sunt foarte mari, dar tot ce vorbesti (chiar si apeluri primite!) e taxat suplimentar.

Despre minutele internationale nu stiu prea multe. Desi am avut toata viata abonament, nu am avut niciodata asa ceva. Din cate cred eu, minutele internationale sunt niste minute pe care le poti folosi pentru apeluri din Vodafone Romania catre numere din strainatate. Daca nu ma insel cumva, din pacate nu vei putea folosi nici minutele internationale.

| antonG a răspuns:

Roamingul se activeaza sunand la relatii cu clientii si discutand cu un operator. In cazul unui abonament, apelul trebuie facut de catre titular. Nu stiu sigur daca roamingul poate fi activat pe cartela. Acum cativa ani cand m-am interesat, nu se putea, dar e posibil ca lucrurile sa fi evoluat de atunci. Activarea e gratuita.

| Meliiii a răspuns:

Cele nationale le vei putea folosi doar in bulgaria iar cele internationale le poti folosi sa suni din bulgaria in Romania, dar numai daca ai roaming-ul activat. Funda?batting eyelashes