| Narciiisaa a întrebat:

Narghileaua dăuneaza?
Aș vrea să-mi cumpăr una doar că vreau să știu dacă trebuie neapărat tutun sau altele.Eu vreau doar fumul/aburul respectiv, fără vreo substanță.
Deci e posibil? big grin

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe baza cercetarilor efectuate de specialisti a reiesit ca fumatul realizat cu ajutorul acelui dispozitiv denumit narghilea este mai nociv in comparatie cu fumatul tigarilor normale. In cazul tigarilor gudroanele nocive organismului provin din arderea tutunului si a hartiei iar in cazul fumului rezultat prin naghilea apa filtreaza si opreste noxele solide insa trec fara vreo opreliste benzenul (precursor cancerigen) produs prin combustia carbunelui folosit la arderea tutunului si de asemenea tot din cauza carbunelui ars in fumul inhalat creste de 2-3 ori nivelul de monooxid de carbon. Singurul "avantaj" il reprezinta cantitatea mai mica de nicotina inhalata ceea ce scade dependenta si apetenta fata de tutun/fumat. Daca totusi doresti sa "pufai" incearca tigara electronica care teoretic este inofensiva, fiindca vaporii de glicerina sau propilen glicol inhalati nu sunt nocivi organismului si nu produce nici dependenta daca aroma folosita nu contine nicotina. Multa sanatate!