prfml
| prfml a întrebat:

Ne nastem, suntem niste copii asa de dragalasi, traim, dar cum de unii dintre noi devenim asa de rai incat sa facem rau celor din jurul nostru, ajungem sa ranim alti oameni pe parcursul vietii. MESAJ pentru cei care au in gand raul, nu imi trebuie raspuns ci doar ganditi-va, cat v-ar fi de rau incercati sa fiti oameni buni, sa nu fiti predominati de ura, fiti constienti ca toti putem gresi fara sa vrem, iertati ca si voi veti fi iertati, iubiti si veti fi iubiti, invatati din gerselile altora daca nu aveti timp sa le faceti pe toate, nu conteaza rasplata, nu conteaza daca avem sau nu un Dumnezeu, conteaza a fi om, a fi uman. Conversatie adaugata la adolescenti :invata pe cei tineri, ca ei vor fi urmasii.

14 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Si alti oameni sunt atat de slabi (eu, de exemplu) si se lasa raniti de acei oameni rai straight face
Nu stiu cum pot fi unii asa, nu inteleg.

nony
| nony a răspuns:

Frumoase vorbe... dar fara o finalitate practica sad. Ne-am nascut intr-o lume plina de rautate, de minciuna de invidie, nici pe departe omul nu este fiinta perfecta de pe aceasta planeta.Societatea a fost modelata pe baza de alte principii.Suntem pre infectati cu ura si invidie pe alti oameni incat sentimentele umane sunt sufucate.
Parerea mea.Tot ce este rau in lumea asta a pornit de la : BANI si ORGOLIU.Cand vor dispare banii de pe pamant, lumea se va schimba. iar cand gena orgoliului va fi extrasa din creier mult mai bine.

| Flav a răspuns:

Astea sunt vorbe acum, totul tine de cum esti nascut, de educatia primita, de anturajul in care ai crescut.

| Antrax a răspuns:

O sa incerc sa ma schimb in bine.Nu pentru ca alti asa vor ci pentru ca asa vreau eu.

| JackieSue a răspuns:

Oamenii sunt rautaciosi ...nu stim din ce cauza, dar ia ganditi-va cati nu au incercat sa treaca la bine, dar cei rai din jur i-au influentat ...astia sunt oamenii slabi.

| SweetCandy a răspuns:

Ffff frumos...bvo...p mine m-ai convins!happy

| hândel a răspuns:

Fiecare are un trecut ce-i defineste caracterul. Din punctul meu de vedere, parintii poarta cea mai mare parte din vina. Parintii care nu le induc niste valori dupa care sa-si formeze un caracter, un mod de viata. Parinti care nu-i invata ce este autocontolul, valoarea libertatii fiecaruia, respectul pentru. tot ce-l inconjoara ca individ, integritatea, puterea cuvantului, nevoia si importanta legii. Parinti care nu vor, sau, nu stiu cum sa le arate diferenta dintre bine si rau, iubire-ura, prietenie-dusmanie, viata-moarte... Multi dintre ei invata aceste deosebiri prin experiente care ii pot marca, fiindca parinti nu iau pregatit inainte. Daca copilul n-a iesit persoana cu care vroiai sa te mandresti, nu-i vina ta ca parinte, pur si simplu nu l-ai iubit intr-atat incat sa-l educi pentru. a fi un om bun. Poate aveai alte preocupari, poate n-ai apucat sa-ti traiesti tineretea si traind-o, ti-ai neglijat copilul. Nu-i vina ta ca esec de painte, ci vina parintilor tai care nu te-au iubit suficient incat sa-ti arate iubirea si sa te creasca bine, ca sa-ti cresti la randul tau copii bine. Este importanta schimbarea pentru. care niciodata nu-i tarziu s-o luam in vedere. Vad la altii ce usor isi arata sentimentele de iubire intre ei si, la noi nimic! Cati dintre voi i-a spus mamei sale, tatalui, sorei, fratelui sau, te iubesc? Eu nu pot s-o spun ca nu m-i s-a spus, dar o arat. Mereu putem deveni mai buni, tine de noi daca parintii ne-au neglijat. Oricine poate fi rau, eu stiu foarte bine asta. A fi rau nu este nimic spectacular, este atat de usor incat este chiar o lasitate. Am fost un las si m-am trezit. Este precum un clovn, oricine poate fi unul, dar numai cativa aleg s-o faca. Treziti-va rautatilor, nu castigati nimic bun fiind niste monstruleti. Raul aduce tristete si-ntuneric, binele aduce o dispozitie de bunastare. Sper sa ma fi facut inteles cat de cat. tongue

| Andreeagen a răspuns:

Nu sunt pers potrivita sa judec pe altii pentru ca nici eu nu sunt sfanta si nici voi, nu putem decat sa incercam sa devenim noi insine mai buni si dp sa vrem k cei din jur sa fie mai bunihappy

| roksyk a răspuns:

Corect. Uite ce propun eu: sa facem trei fapte bune pentru cate un om si sa-l rugam in schimb sa faca si el 3 fapte bune pentru ca el sa-i roage si pe ceilalti 3 oameni care la randul lor... (...) Si asa luea va deveni din ce in ce mai buna! happy P. S.: Ideea este din filmul 'Pay it forward".

| naya a răspuns:

Daca n-ar exista defectele astea nu s-ar mai face diferenta.nicicand nu se va indeparta prostia sau nesimtirea, ele persista si rezista indiferent de conditii.Asa e viata, unii sunt mai cizelati iar altii...lasa multe de dorit.

| anne_6845 a răspuns:

Mda...interesant.dar nu toti sunt de aceeasi parere cu tine.multi au in cap doar rau...eu m-am schimbat ca am mai auzit cuvintele astea undeva.eram si eu asa... vroiam doar raul persoanelor din preajma mea

| pysysexyshyrea a răspuns:

Intodeauna oamenii buni sunt loatii de prostii, adica...mai bine esti un pic mai rau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai...era sa o iau pe drumul asta...am intrat intr-un anturaj cam prost...nu-mi dadeam seama...nu ma gandeam la consecinte... dupa acea experienta... m-am schimbat complet...pentru ca Dumnezeu ma ajutat in momentele alea grele...si de atunci ma ajuta... dar tot nu scap de acei oameni rai...si as vrea din tot sufletul sa nu le mai aud glasul si vorbele care dor... in jurul nostru este numai rau...peste tot...totul se bazeaza pe cine e mai smardoi si care e cea mai pitzipoanca...si care este banca de sperma a cartierului ...cine are prietenul cel mai smeqer...cine are iubita cea mai buna...in ziua de azi rar gasesti un cuplu care se iubeste...rar gasesti 2 copi sa se joace frumos...rau este ca din ce in ce mai des se inraieste lumea... din ce in ce mai des vezi un copil orfan pe strada... din ce in ce mai des vezi oameni certanduse (batanduse) AJUNGE STOP VIOLENTEI! SI RAULUI!

| ingerasul a răspuns:

De ce sa ma las cuprin de furia altcuiva, daca nu stiu nici macar care este obiectul ei?