| SaveTheNature a întrebat:

ISUS spunea:

Daca iubiti pe cei ce va iubesc ce rasplata vi se cuvine?

Si pacatosii iubesc pe cei ce ii iubesc.

Daca faceti bine celor ce va fac bine, ce rasplata vreti?(si pacatosii fac asa)

Iubiti-va vrasmasii facetile bine si nu asteptati nimic in schimb! si rasplata voastra va fi mare! Caci Dumnezeu e bun si cu cei buni si cu cei nemultumitori.

Fiti milostivi cum si tatal vostru este milostiv.

Nu judecati si nu veti fi judecati.

Nu osanditi si nu veti fi osandit.

Iertati si vi se va ierta!

Dati si vi se va da.

Un orb nu-l poate calauzi pe altul caci amandoi vor cadea intr-o groapa.

De ce vezi paiul din ochiul fratelui si nu vezi barna din ochiul tau?

Ce voiti sa va faca voua oamenii, facetile si voi la fel!

Iubiti-va vrasmasii, faceti bine celor ce va urasc, binecuvantati pe cei ce va blastema, si rugati-va pentru cei ce va prigonesc.

Daca cineva te loveste peste un obraz intoarce-l si pe celalalt.

Daca cineva iti ia haina cu sila da-i si camasa

Si oricui iti cere da-i!

Si celui ce te jefuieste nu-i mai cere innapoi.

Ferice de voi cei saraci caci imparatia cerurilor este a voastra

Ferice de cei flamanzi caci voi veti fi saturati

Ferice de voi ce plangeti acum caci voi veti rade

Ferice de voi cand oamenii va vor ura, va vor izgoni din pricina mea(ISUS). Bucurati-va in ziua aceea caci mare va fi rasplata voastra in cer.

Vai de voi bogatilor caci aici(pe pamant v-ati primit mangaierea)

Vai de voi care radeti acum caci voi veti rade si va veti tangui.

6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Suntem datori sa iubim si sa iertam ca sa ne asemanam cu Domnul Isus.Sa ne straduim sa facem binele fara sa asteptam rasplata de la oameni, ci sa privim la rasplatirile eterne.

| Allrc24 a răspuns:

Faci un lucru bun.Domnul sa te binecuvintezehappy
sa dea Dumnezeu sa ne bucuram toti in fecricirea vesnica alaturi de El
p.s.:schimba poza de avatar. e semn masonic. nu e semnul pacii. daca te uiti atent e crucea intoarsa pe dos cu bratele frante si pusa intr-un cerc. fara gluma.cauta pe google

| n0matterman a răspuns:

Imi vine sa ma impusc cand vad atatea crizanteme nevinovate si delicate...

| Purgatoriu a răspuns:

Ma simt atat de bine cand iti citesc,, intrebarile,, happyMa bucur ca nu venerezi Biserica si nici nu ai utilizat cuvantul,, Biblie,,. Cred ca asa ar trebui sa fie un crestin adevarat sa duca cuvantul (cuvantu-L) Lui Dumnezeu mai departe si nu sa implice mereu Biserica. Ai reusit sa ma faci sa-L iubesc mai tare pe Dumnezeuhappy

| zdrangoi a răspuns:

Daca iubesti, iubesti.
daca faci un bine nu astepta si rasplata.
fa bine oricui poti si binele va veni la tine.
si daca nu?
ramai impacat cu gandul ca ai facut bine, chiar daca tie iti "merge" rau.
si se mai zice asa :
rau poate face oricine.
bine?

| Danitzy a răspuns:

Bravo ca esti credincios si bun! multumesc penteu aceste randuri scrise sper sa ma ajute in viata! Vrea sa-ti spun ceva dar nu sunt sigur semnul de pe imaginea ta nu este bun ci rau (asa am auzit) desi majoritatea celor buni il poarta